Alanya'da sürdürülebilir kentiçi ulaşımda bisiklet
Bicycles for sustainable urban transportation in Alanya
- Tez No: 566798
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL RIFAT SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hızlı nüfus artışı ve endüstrileşme, büyük kentlerde ulaşım için büyük sorunlar oluşturmaktadır. Hızla artan nüfusla doğru orantılı olarak, motorlu taşıt kullanımı da aynı oranda artış göstermektedir. Taşıt sayısının artması da gürültü kirliliği ve hava kirliliği gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunları çözmek için alternatif ulaşım araçlarının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bisiklet; sürdürülebilir, sağlıklı, güvenli ve ekonomik olmasından dolayı en önemli ulaşım aracıdır. Bu amaçla Alanya'nın en kozmopolit caddelerinden olan Atatürk Caddesi ve Prestij Caddesi karşılaştırma yöntemi kullanılması amacı ile analiz edilmiştir. Caddelerin bisiklet kullanımına elverişli olup olmadığı, elverişli değil ise neden elverişli olmadığı ve nasıl elverişli hale getirilebileceği konularından bahsedilmiş, çeşitli saha taraması yapılmış ve en sonunda elde edilen veriler ile çalışma analiz edilmiştir. Sonuç kısmında ise bisiklet kullanımının öneminden bahsedilmiş, öneri kısmında ise Alanya'nın doğusunda Dimçayı Köprüsü'nden başlayarak batısında tünellere kadar olan, kuzeyinde 35 metrelik olarak nitelendirilen yol ile güneyinde D400'e kadar olan alan içerisinde ve bu güzergâhlara ilave Kestel Mahallesi'nde bulunan Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Oba Mahallesi'nde bulunan yeni Alanya Belediye Binası, Bölge Hastanesi, Diş Hastanesi, Metro, stadyum ve Koçtaş Alışveriş Merkezi ile ayrıca bu güzergâhta bulunan Alanyum ve 5M Migros Alışveriş Merkezi, Cikcilli Mahallesinde bulunan Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ve Damlataş Caddesi üzerinden teleferiğe bağlantı oluşturan bir öneri güzergâhı belirlenmiştir. Belirlenen güzergâhlarda bisiklet yolları için en uygun yerler belirlenmeye çalışılmıştır. Tez çalışması sayesinde, Alanya bölgesinde bisiklet ile ulaşım teşvik edilerek, hem çevresel açıdan sorunların ortadan kaldırılması hem de sürdürülebilir ulaşımın yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth and industrialization account for the major problems of transportation in large cities. In direct proportion to the rapid population increase, the use of motor vehicles has also increased. Increased number of vehicles causes problems such as noise and air pollution. A necessity of alternative means of transportation to solve these problems is emerging. Bicycle is the most important means of transportation because it is sustainable, healthy, safe and economical. For this purpose, the most cosmopolitan streets of Alanya, namely the Atatürk Street and Prestige Street were analyzed for the purpose of using the comparison method. The article mentions the streets which are suitable for use with bicycles, and if they are not suitable, the issues of why they are not suitable and how to make them convenient are addressed. Accordingly, varied field research had been made and the data obtained from the studies were analyzed at the end of the research. In the conclusion part, the importance of the use of bicycles is given. In the proposal part, the area which starts from Dimçayı Bridge in the eastern Alanya to the western tunnels, and the road 35 meter long in its north as well as the area up to the D400 in the south are suggested along with the locations including Alaaddin Keykubat University in Kestel neighborhood, new Alanya Municipal Building located in Oba Neighborhood, The District Hospital, Dental Hospital, Metro, stadium and Koçtaş Shopping Center, Alanyum and 5M Migros Shopping Centers in the same route, Alanya Hamdullah Emin Pasha University in Cikcilli Neighborhood and Damlataş Street connection to the telpher line. For the determination of routes, the most suitable places for cycling routes were tried to be identified. Finally, the thesis work aims both the elimination of the environmental problems and extension of the sustainable transportation in Alanya region thanks to the promotion of transportation with bicycles.