Sperm Drp1 ve Mfn2 protein miktarlarının in vitro fertilizasyon başarısındaki rolü
The role of sperm Drp1 and Mfn2 protein content in in vitro fertilization success
  1. Tez No: 566803
  2. Yazar: FATMA AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NURİ KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Drp1 ve Mfn2 proteinleri mitokondriyal fizyon ve füzyon olaylarında görevli olan temel bileşenlerdir. Hücre içindeki mitokondriyal morfolojinin ve hücre sağlığının korunması fizyon ve füzyon arasındaki hassas dengeden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sperm Drp1 ve Mfn2 protein miktarlarını araştırmak, yapı ve fonksiyonları hakkında bilgi sahibi olmak, fertilizasyon, gebelik, embriyo kalitesi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışma infertilite için IVF merkezine başvuran 20 gebe 20 gebe olmayan 40 çift ile yürütüldü. Erkek hastaların spermiogram analizleri alındı ve Drp1 ve Mfn2 protein miktarlarının ölçümü için Western Blot analizi yapıldı. Bulgular: IVF tedavisi alan erkek hastaların sperm Drp1 proteininin seviyeleri (göreceli yoğunluk değeri) ile fertilizasyon oranı, transplante edilebilir embriyo oranı, iyi embriyo kalitesi oranı ve klinik gebelik oranı parametreleri arasında korelasyon saptanmadı (p>0.05). Mfn2 proteinin miktarı ile iyi embriyo kalitesi parametrileri arasında pozitif korelasyon saptanırken (rp=0,345*, p=0.029) Mfn2 verileriyle fertilizasyon oranı, transplante edilebilir embriyo oranı ve klinik gebelik oranı parametreleri arasında korelasyon gözlenmedi (p>0.05). Sonuç: Sperm Drp1 proteinin fertilizasyon, iyi embriyo kalitesi, gebelik üzerinde ve böylece in vitro fertilizasyon başarısında etkisinin olmadığı, Mfn2 proteininin ise sadece embriyonun kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Drp1 and Mfn2 proteins are the main components involved in mitochondrial fission and fusion events. The preservation of mitochondrial morphology and cell health in the cell is due to the delicate balance between fission and fusion. The aim of this study was to investigate the effects of sperm, Drp1 and Mfn2 protein, to have knowledge about structure and function, fertilization, pregnancy and embryo quality. Material and Method: This study was carried out with 40 pairs of 20 non-pregnant, 20 pregnant who applied to IVF center for infertility. Spermiogram analyzes of male patients were performed and Western Blot analysis was performed to measure the amount of Drp1 and Mfn2 protein. Results: There was no correlation between the levels of sperm Drp1 protein (relative density value) and fertilization rate, transplantable embryo ratio, good embryo quality ratio and clinical pregnancy rate parameters of male patients receiving IVF treatment (p> 0.05).While there was a positive correlation between the amount of Mfn2 protein and good embryo quality parameters (rp=0,345*, p=0.029) there was no correlation between Mfn2 data and fertilization rate, transplantable embryo ratio and clinical pregnancy rate parameters (p> 0.05). Conclusion: Sperm Drp1 protein fertilization, good embryo quality, pregnancy and thus on in vitro fertilization success has no effect, Mfn2 protein has been found to contribute only to improve the quality of the embryo.