Sedef hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of internalized stigmatization and quality of life in psoriasis patients
- Tez No: 566805
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sedef Hastalarında İçselleştirilmiş Damgalanma ve Yaşam Kalitesinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma sedef hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine Mart 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında gelen 222 sedef hastası ile yapıldı. Verilerin toplanmasında; hasta özelliklerini içeren soru formu, Psoriasiste İçselleştirilmiş Damgalanma ve Dermatolojik Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelikler, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Sedef hastalarında içselleştirilmiş damgalanma puan ortalamasının 78.41±23.14 olduğu bulundu. Hastaların içselleştirilmiş damgalanma alt boyut puan ortalamalarından yabancılaşma 16.87±5.45, kalıp yargıların onaylanması 17.60±5.44, algılanan ayrımcılık 13.46±3.92, sosyal geri çekilme 16.86±5.54 ve damgalanmaya karşı direncin 13.60±3.70 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Internalized Stigmatization and Quality of Life in Psoriasis Patients Aim: This study was conducted to evaluate internalized stigmatization and quality of life in psoriasis patients. Material and Method: The study was carried out with 222 psoriasis patients who came to Atatürk University Health Research and Application Center Skin and Venereal Diseases outpatient clinic between March 2018 and February 2019. In the collection of data; a question form including patient characteristics, Psoriasis Internalized Stigma Scale and Dermatology Life Quality Index were used. Percentages, independent samples t-test, variance analysis, Pearson and Spearman correlation analysis tests were used to evaluate the data. Results: In psoriasis patients, mean score of internalized stigmatization was found to be 78.41 ± 23.14. Of the patients' internalized stigmatizaton sub-dimension score averages, alienation was found as 16.87 ± 5.45, validation of stereotypes was found as 17.60 ± 5.44, perceived discrimination was found as 13.46 ± 3.92, social withdrawal was found as 16.86 ± 5.54 and resistance to stigmatization was found as 13.60 ± 3.70.