Doğaltaş ocaklarının etkinliğinin veri zarflama analizi yöntemi ile araştırılması
Investigation of the effeiciency of natural stone quarries by means of data envelopment analysis
  1. Tez No: 566836
  2. Yazar: ŞERİF AHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada doğaltaş ocaklarının çalışma etkinliklerinin veri zarflama analizi yöntemi ile belirlenerek, etkin ocakların tespit edilmesi hedeflenmektedir. Veri zarflama analizi uygulaması yapılırken Isparta Sütçüler bölgesindeki gri dolomatik bej ocakları ve Afyonkarahisar Emirdağ bölgesindeki gümüş traverten ocakları olmak üzere iki ayrı bölge oluşturulmuştur. Emirdağ bölgesinde on iki adet Isparta bölgesinde ise on üç adet doğaltaş ocağından veriler toplanmış ve“DEA Fronteir”program da etkinlik analizleri yapılmıştır. Girdi olarak iş makinesi, delme ve kesim makineleri, çalışan sayısı temel alınırken, çıktı olarak ciro ve üretim miktarı dikkate alınmıştır. Bu veriler“DEA Fronteir”adlı program kullanarak ocakların etkinlikleri hesaplanmıştır. Girdi odaklı BCC (Banker Charnes Cooper) ile CCR (Charnes Cooper Rhodes) yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda etkin ocakların tespiti ile girdi odaklı sonuçların yorumlaması yapılmıştır. En etkin değere bağlı olarak girdi değerlerindeki değişiklikler ile ocaklardaki performans iyileştirmeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effective quarries by determining the working efficiency of natural quarries by data envelopment analysis method. While data envelopment analysis was performed, two separate zones were formed as dolomatic gray dolomatic beige quarries in Isparta Sütçüler region and silver travertine quarries in Afyonkarahisar Emirdağ region. Data were collected from twelve quarries in Emirdağ and twelve Isparta quarries and efficiency analyzes were conducted in the“DEA Fronteir”program. As input, construction machinery, drilling and cutting machines, number of employees are taken as basis, output and turnover and production amount are taken into consideration. These data were calculated by using the program A DEA Fronteir leri. Input-oriented BCC (Banker Charnes Cooper) and CCR (Charnes Cooper Rhodes) method were applied. As a result of this study, determination of effective quarries and interpretation of input oriented results were made. Depending on the most effective value, changes in input values and performance improvements in the quarries were determined.