Erken çocukluk döneminde ikinci dil eğitimi
Foreign language in early childhood
- Tez No: 566865
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Erken çocukluk döneminde yabancı dile duyulan ilgi günden güne artmaktadır. Günümüzde bu talep, okulların eğitim kalitelerini yükselten bir ölçüt haline gelmiştir. Bu konuda, Denizli ili içerisinde yapılan araştırmalara göre özel anaokulların birçoğunda İngilizce eğitimi verilmektedir. Üstelik bu yaş dönemi için tam gün İngilizce programlı anaokullarına da ilgi artmaktadır. Bu araştırmada sosyal gelişimin yanı sıra yabancı dil gelişiminin de olumlu yönden arttığı bir öğrenme ortamının gözlemlenmesi sonucunda elde edilen veriler aktarılacaktır. Bu gözlemler neticesinde erken çocukluk dönemi çocuklarında öğrenme ortamlarının nasıl olabileceği, kuramlar ve varsayımlar, materyal tasarımı örnekleri, velilerin görüşleri gibi başlıklara değinilecektir. Araştırma sonucunda, incelediğimiz anaokulunda yapılan uygulamaların olumlu sonuçlar verdiği ve sürecin istenilen düzeye geldiği gözlemlenmiştir. Eksikliği görülen konular için diğer araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In early childhood, interest in the foreign increases day by day. Today, this demand has become a quality that improves the educational quality of schools. According to the researchers conducted in Denizli, most of the private kindergartens are taught English. Moreover, there is increasing interest in full-time English-language preschools for this age period. In this study, observations of a learning environment in which the development of foreign languages as well as social development increases positively will be conveyed. As a result of these observations, the topics such as learning environments in early childhood children, theories and assumptions, material design examples, parents' views will be discussed. As a result of the research, it was observed that the practices performed in the kindergarten that we examined gave positive results and the process reached the desired level. Suggestions were made to other researchers for subjects that were found to be deficient.