Erken çocuklukta yabancı dil öğretimini destekleyici materyal içeriği oluşturma
Developing a supportive foreign language teaching material content in early childhood
- Tez No: 939029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU USLU, PROF. DR. MAİDE ORÇAN KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk döneminde bulunan çocukların günlük yaşamda içinde bulundukları farklı mekanlarda (okul, ev, sosyal ortam vb) sık kullandıkları cümle kalıplarının belirlenip, erken çocukluk döneminde bulunan çocukların yabancı dil öğrenimine entegre edilmesi ve bu kapsamda destekleyici içerik oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırma nitel ve nicel araştırma deseninin birlikte kullanıldığı karma araştırma temelinde yürütülmüştür. Amaç doğrultusunda okul, ev ve sosyal ortamda kullanıldığı belirlenen 1727 cümle kalıbı uzman görüşüne sunulmuştur. Araştırma iki farklı çalışma grubu ile gerçekleştirilmiştir. İlk grup özel okulların okul öncesi kurumlarında yabancı dil eğitimi veren 15 öğretmenden ve MEB'e bağlı ana sınıflarında görev yapan 15 okul öncesi öğretmeninden, ikinci çalışma grubu ise okul öncesi eğitim, eğitim bilimleri ve yabancı dil alanlarında uzman 39 akademisyenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Cümle Uygunluk Formu (CUF) kullanılmıştır. Verilerin analizi Frekans Analizi, Fleiss' Kappa Uyum Analizi ve Lawshe Formülü kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre uzmanlar tarafından gereksiz veya düşük önemde olduğu belirtilen 155 cümle kalıbı içerikten çıkarılmıştır. Geriye kalan 1572 cümle kalıbının, oluşturulacak olan materyallere nitelikli bir içerik sunmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify commonly used sentence patterns in daily lives of preschool children across settings such as school, home and social environment. The study seeks to develop a qualified and rich content for supplementary materials. The research was conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research approaches. For this purpose, 1,727 sentence patterns identified as being used in schools, homes, and social environments were submitted to expert opinion and evaluated based on necessity and difficulty criteria. The study involved two distinct working groups. The first group consisted of 15 foreign language teachers teaching in private preschools and 15 preschool teachers from public kindergartens under the Ministry of National Education. The second group included 39 academics specializing in preschool education, educational sciences, and foreign language education. Data were collected using the Sentence Appropriateness Form (SAF) developed by the researcher. The data were analyzed through Frequency Analysis, Fleiss' Kappa Agreement Analysis, and the Lawshe Formula. According to the research results, 155 phrases that were determined as unnecessary or of low importance by experts were removed from the content. Recommendations were made for the remaining 1572 phrases to provide qualified content for the materials to be created.