İki değişkenli zeta ve L-fonksiyonları
Two-variable zeta and L-functions
  1. Tez No: 566881
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada özel Dirichlet serileri olan zeta ve L-fonksiyonlarının bazı genişlemeleri ele alınmıştır. İlk olarak iki değişkenli Hurwitz zeta fonksiyonu tanımlanmıştır. Bu fonksiyon yardımıyla iki değişkenli Dirichlet L-fonksiyonu ifade edilmiştir. Daha sonra ve iki aritmetik fonksiyona bağlı olan iki değişkenli Dirichlet serileri tanımlanmıştır. Tanımlanan fonksiyonlar ve seriler, Riemann zeta fonksiyonu, Dirichlet L-fonksiyonu, harmonik sayılarla ilgili olan Dirichlet serileri ve katlı zeta fonksiyonları ile bağlantılıdır. Euler-Maclaurin Toplama Formülü ve periyodik Euler-Maclaurin Toplama Formülü kullanılarak tanımlanan fonksiyon ve serilerin bilinen fonksiyonlar ve Dirichlet serileri cinsinden gösterimleri elde edilmiştir. Bu gösterimler, elde edilen fonksiyon ve iki değişkenli Dirichlet serilerinin pozitif olmayan tam sayılarda aldığı değerlerinin hesaplanmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, karşılık gelen fonksiyon ve seriler için resiprosite formülleri bulunmuş ve formüller yardımıyla Bernoulli polinomları ve Bernoulli sayıları ve ilgili sayı dizilerini içeren bazı simetrik formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We define several generalizations of zeta and L-functions. Firstly we define two variable Hurwitz zeta function and Dirichlet L-function. Then we define a two-variable Dirichlet series associated with two aritmetic functions. These functions and series are related to the Riemann zeta function, Dirichlet L-function, Dirichlet series associated to the harmonic numbers, and truncated multiple zeta functions. Using Euler-Maclaurin and periodic Euler-Maclaurin summation formulas we obtain representations in terms of known and ordinary Dirichlet series, which lead to explicit evaluations of their values at nonpositive integers. We also find corresponding reciprocity formulas, which provide some symmetric formulas involving Bernoulli polynomials, and Bernoulli numbers and associated numbers.