Eurimages ve T.C. Kültür Bakanlığı desteğiyle sinema filmlerinin desteklenmesinin Türkiye film endüstrisine etkileri
Eurimages and T.C Turkish film industry support the effects of the Ministry of with cinema film support
- Tez No: 566882
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Sinema, insanlar üzerinde sayısız etkisi olan, ekonomik, toplumsal, siyasal ve daha birçok unsuru içerisinde barındıran son yüzyılın en önemli icatlarından birisidir. Eğlence kültürünün yanın da toplum üzerinde ki yönlendirici yapısıyla sermaye sahiplerinin ve elbette devletlerin en önemli ideolojik aygıtlarından birisi pozisyonundadır. Bu yüzden sinema kendini ispat etmeye başladığı dönemle birlikte her zaman bir destek unsuru barındırmıştır. Bu hem devlet eliyle hem özel girişimlerle hemde özerk yapılanmaların çabalarıyla belli yönetmenler veya belli senaryolar desteklenerek film dilinde sinema perdesine aktarılmaya çalışılmaktadır. Yüksek Lisana tezi olarak hazırlanan bu çalışma Avrupa Basın Konseyi Bünyesinde bulunan Eurımages fonu ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde bulanan Sinema Genel Müdürlüğünün günümüze kadar sinemaya sağladığı destekleri konu edinmektedir. Bu bağlamda çıkarılan sonuç neticesinde sinemaya sağlanan desteklerin kültürel, ekonomik etkilerinin detaylı bir analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema, which has a multifold influence on the human beings and which embodies economic, social, political any many other elements, is one of the most substantial inventions of the last century. It occupies a key position for investors and naturally for the states as well, by being an ideological instrument due to its capability of guiding people inside the entertainment culture. For this reason, it always had a support element back in times when cinema started to prove itself. This element originates from the governments, private enterprises and autonomous organizations to offer support for certain directors or screenplays to enable them express themselves in cinema language on the movie screen. This study, presented as a Master's Degree Thesis, discusses the Eurimages fund of the European Press Council and the supports offered to date by the General Directorate of Cinema of the Republic of Turkey Ministry of Culture And Tourism. The conclusion in this context analyzes in detail the cultural and economic effects of the supports offered for the cinema industry.