Flotation behavior of galena and pyrite
Galen ve pirit minerallerinin flotasyon davranışları
- Tez No: 56689
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ GALEN VE PİRİT MİNERALLERİNİN FLOTASYON DAVRANIŞI Toka, Bülent Yüksek Lisans, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ümit Atalay Ocak 1996, 65 sayfa Bu çalışmada galen ve pirit minerallerinin flotasyon davranışları araştırılmıştır. Flotasyon deneyleri ve elektrokinetik potansiyel ölçümleri saf galen ve pirit mineralleri ile yapılmıştır. Toplayıcı cinsi ve miktarının, pülp pH'sının ve çeşitli bastırıcıların pirit ve galen üzerindeki etkileri incelenmiştir. Aero 350' nin (Amil Ksantat) galen ve pirit için en etkili toplayıcı olduğu görülmüştür. En yüksek verimler galen için pH 9 pirit için ise pH 6 da elde edildi. K2Cr207, nişasta, dekstrin, Na2S, and S02' nin her iki mineral, NaCN' nin ise sadece pirit için bastına olduğu gözlenmiştir. Galen konsantresi galen-pirit karışımından düz ve ters flotasyon yöntemleri ile % 79.46 ve % 77.30' luk verimlerle kazanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Galen, Pirit, Flotasyon, Bastına. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLOTATION BEHAVIOR OF GALENA AND PYRITE Toka, Bülent M. S., Department of Mining Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ümit Atalay January 1996, 65 pages In this study flotation behavior of galena and pyrite minerals was investigated. Flotation tests and electrokinetic potential measurements were carried out with pure galena and pyrite samples. The effect of collector type and dosage, pH of the pulp, and various depressants on pyrite and galena were examined. Aero-350 (Amyl Xanthate) was found as the most effective collector for galena and pyrite. The highest recoveries of galena and pyrite were achieved at pH 6 and 9 respectively. K2Cr207, starch, dextrin, Na2S, and S02 had depressing effect on both galena and pyrite, whereas NaCN had depressive effect only on pyrite. Galena concentrates were obtained from galena-pyrite mixtures with 79.46% and 77.30% recovery for direct and reverse flotation, respectively. Keywords : Galena, Pyrite, Flotation, Depressant. III