Etanol kosolventli süperkritik karbondioksit özütlemesi metodu ile kırmızı kantaron bitkisinden ilaç etken maddesi flavonoidlerin ve toplam antioksidan maddelerin tespiti
The determination of flavonoids and total antioxidant substances of a drug impact of red kantaron usage with the supercritical carbondioxide extraction method of ethanol cosolventine
- Tez No: 566905
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çevresel ve psikolojik etkilerle kişilerde stres düzeyinin artması serbest radikal oluşumuna neden olmaktadır. Canlı bünyesinde serbest radikaller antioksidanlar ile bir denge halindedir. Fakat bu denge antioksidanların aleyhine kaydığı anda canlı vücudunda oksidatif stres meydana gelmeye başlar, oksidatif stres vücuttaki bütün sistemler için hastalık yapıcı bir etmendir. Antioksidan bileşenlerin en önemli kaynakları bitkisel doğal besin maddeleridir. Gıdalarda doğal olarak var olan antioksidan ve fenolik maddeler; serbest radikal bağlayıcı görevleri sayesinde antioksidan etkilerini gösterirler ve metabolizmaya olumlu şekilde etki ederler. Flavonoidler meyve, sebze, çeşitli yararlı biyokimyasallar ve antioksidan etkiye sahip bazı içeceklerde bulunan aromatik pigment bileşikleridir. Kırmızı kantaron (Erythraea Centaurium) bitkisi yüzyıllardır gastrointestinal tedavide, sindirime yardımcı, iştah arttırıcı, antispazmotik, antienflamatuvar, sedatif ve antidiyabetik etkileri sayesinde kullanılmaktadır. Kırmızı kantaron bitkisine bu özellikleri veren ise ihtiva ettiği flavonoidler ve fenolik bileşenlerdir. Bu çalışmada sıcaklık, basınç ve özütleme süresi değiştirilirken sabit etanol katkısıyla verimin artırılması planlanmıştır. Kırmızı kantaron çiçeklerinden kuersetin, rutin, kaemferol, apigenin, silibinin ve taksifolin tayininde çevre dostu olan ve zararlı solvent kalıntısı bırakmadığı için süperkritik karbondioksit özütlemesi metodu tercih edilmiştir. Deneysel çalışma koşulları Design Expert 11.1.2.0 Trial programı ile belirlenmiştir. HPLC (yüksek basınç sıvı kromatografi) analizleri sonucunda kuersetin, rutin, kaemferol ve apigeninin maksimum verimleri sırasıyla 12,83 µg/g, 7,86 µg/g, 11,42 µg/g ve 10,40 µg/g olarak bulunmuştır. Son olarak da özütlerde Difenil-1 Pikrilhidrazil Radikal Tutma Kapasitesi (DPPH) metodu ile toplam antioksidan madde, Folin-Ciocalteu metodu ile de toplam fenolik madde analizleri yapılmıştır. Referans özütleme olarak da Soxhlet özütlemesi ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing the level of stress in people with environmental and psychological effects cause free radical formation. Free radicals are in equilibrium with antioxidants. However, when this balance deteriorates against antioxidants, oxidative stress, which has disease-causing effects, is produced for all systems in the body. Naturally occurring antioxidant and phenolic substances in foods; they show the antioxidant effect by binding free radicals and positively affect the metabolism. Flavonoids are aromatic pigment compounds and are found in fruits and vegetables. Red centaury (Erythraea Centaurium) has common use especially in gastrointestinal treatment, digestion, appetite enhancer, anti-spasmotic, anti-inflammatory, sedative and anti-diabetic. Red centaury has a variety of phenolic components that give these properties of plant. In this study, it is planned to increase the efficiency with constant ethanol additive while changing the temperature, pressure and extraction time. The method of supercritical carbon dioxide extraction was preferred because it was environmentally friendly and did not leave any harmful solvent residue in the determination of kuersetin, rutin, kaempferol and apigenin from the Erythraera centaurium. Experimental working conditions were determined by Design Expert 11.1.2.0 Trial program. As a result of HPLC (high pressure liquid chromatography) analysis, maximum qurcetin, rutin, kaempferol, silibinin, taxifolin and apigenin amounts were found to be 12,83 µg/g, 7,86 µg/g, 11,42 µg/g and 10,40 µg/g respectively. Finally, the total antioxidant content of the extracts was perfomed by Dipheny l-1 Picrilhydrazil Radical Holding Capacity (DPPH) method and total phenolic analysis was performed by Folin-Ciocalteu method. Soxhlet extraction was used as reference extraction.