627 numaralı şer'iyye siciline göre Afyonkarahisar'ın sosyal ve ekonomik yapısı (1897-1898)
Social and economic structure of Afyonkarahisar according to court records numbered 627 (1897-1898)
  1. Tez No: 566915
  2. Yazar: NURCAN BİRDANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, 1897-1898 (H. 1314-1315) yıllarını içeren 627 Numaralı Karahisar-ı Sahib Şer'iyye Sicili incelenmiştir. Şer'iyye sicilleri doğrudan halk ile ilgili orijinal bilgiler verdikleri için sosyo-ekonomik tarih açısından birinci derecede önemli kaynaklardır. Defterde 314 adet sicil kayıt belgesi değerlendirilmiştir. Hüccet, ilam ve arzlardan oluşan defterimizdeki kayıtların temel konusunu miras, velayet, nikâh, boşanma, nafaka gibi aile hukuku oluşturmaktadır. Ayrıca satış muameleleri, at hırsızlığının ağırlıkta olduğu şikâyetler, vakıf mütevelli işlemleri ve bazı izin belgeleri de mevcuttur. Verasetle ilgili belgelerin 2/3'ünü tereke kayıtları oluşturmaktadır. Bu kayıtlardan istifade edilerek tarım ürünleri, geçim kaynakları ve ev eşyaları fiyatlarıyla birlikte ele alınmıştır. Sosyal hayat, aile hukuku ile ilgili belgeler ışığında ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Karahisar-ı Sahib sharia number 627, which contains the years of 1897-1898 (H. 1314-1315), was examined. Sharia records are first-rate sources in terms of socio-economic history, as they directly provide original information about the people. 314 documents were evaluated by transcribed in these. The main subject of the register in the book, which consists of the warrant, the ilam and the supply, constitutes family law such as inheritance, custody, marriage, divorce. Sales treatments, complaints that the horse greed is heavy, foundation trustee transactions and some permit documents. There are terke records in 2/3 of the documents related to the surveillance. We discussed agricultural products, livelihoods and household goods in the Tereke books together with their prices. Social life; Under the light of family law documents.