Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Suriyeli öğrencilerin yazmada yaşadıkları zorluklar
The difficulties faced by Syrian students in writing Turkish as a foreing language
- Tez No: 566919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Yabancı Dil Olarak Türkçe öğrenen Suriyeli öğrencilerin yazma alanında yaşadıkları sıkıntılar belirlenmeye çalışılmıştır. Yabancı dil öğretiminde yazma önemli bir yere sahiptir. İnsanlar kendilerini resmi kurumlara veya karşıdaki kişiye yazılı olarak ifade etme mecburiyetinde kalır. Bu da Yazma eğitiminin önemini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin yazma eğitimi alanında yaptıkları yanlışlar bulunmaya çalışılmıştır. Alfabe farklılıklarından dolayı yapılan hatalar, yeni tanıştıkları seslerde yaptıkları yanlışlar, kelime hataları gibi sorunlar dikkate alınmıştır. Suriyeli öğrencilerin Ana dillerinin Arapça olması, Türkçe ve Arapça arasındaki büyük farklılıklarda göz önünde bulundurulmuştur. Öğrencilerin Latin alfabesinde birbirine çok karıştırdıkları sesler tespit edilmiştir. Bu çalışmamızda yapılan yazma hataları örneklerle gösterilmiştir. A seviyesi Türkçe yazma sorunları üzerinde durulmuştur. Bu çalışmamızda yazma sorunlarının çözümünde yapılması gerekenler, dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is based on how Syrian students face some difficulties while they are trying to write Turkish language as a foreign language. Writing in foreign language has a particular situation. People are obliged to express themselves to the formal and informal institutions. Therefore, this indicates that writing has a significant impact. Hence, it has tried to discover the mistakes of students in Turkish writing field. Due to alphabetic differences, mistakes they made in new sounds, word mistakes are taken into consideration. The fact that the mother tongue of Syrian students are Arabic, great differences between Turkish and Arabic are deal with in this study. Latin alphabet and its sounds are frequently mixed each other by Syrian students. Additionally, writing errors are proven with examples in this study. Turkish writing difficulties for A level are emphasized. In this study, the issues that need to be taken into consideration in solving the writing problems and the issues to be considered are emphasized.