Ruhsal zamansallık kavramı kapsamında projektif bir çalışma
A projective study within the scope of the notion of psychic temporality
- Tez No: 566927
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada psikanalitik kuramda ruhsal zamansallık kavramının eyleme geçen sınır işleyiş hastalarının ruhsal zaman deneyimlerinde araştırılması ve bunun projektif yöntemlerle gösterilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, eyleme geçme özellikleriyle belirgin, psikiyatri servisinde sınır işleyiş tanısı almış 5 gönüllü katılımcıyla psikanalitik yönelimli yarı yapılandırılmış klinik ön görüşme yapılmış ardından bu katılımcılara Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Uygulamalar, Fransız Okulu'nun içerik analizi yöntemine bağlı kalınarak ve Freudyen belleksel izler teorisi esas alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular eyleme geçen sınır işleyiş hastalarının ruhsallıklarında zamanın durduruluyor olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ruhsal acılarının belleksel izlerine erişemediklerinden yineleme zorlantısı göstererek zamanın bir durma biçimini deneyimledikleri projektif testler aracılığıyla gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, klinisyen/araştırmacının varlığında karşılaşılan durumlar ruhsal zamanın deneyimlenmesini anlama konusunda Öteki'nin ruhsal zamansal ve mekânsallığını göz önünde bulundurmanın önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the notion of psychic temporality in psychoanalytic theory in the psychic time experiences of the borderline functioning patients and to show them with projective methods. In this respect, psychoanalytically oriented semi-structured clinical preliminary interviews were performed with 5 patients who were diagnosed with borderline functioning in psychiatry service and then Rorschach Test and Thematic Perception Test were applied to these patients. The applications were evaluated based on the French School's analysis of content and the Freudian mnemic traces theory. The results revealed that time was stopped in the psychic of borderline patients who were acting out. Since they were unable to access the traces of their psychic pain, they were shown through projective tests in which they experienced a form of stopping time through repeating. In addition, the situations encountered in the presence of the clinician / researcher emphasized the value of considering for the psychic temporality and spatiality of the Other in understanding the experience of psychic time.