Stalking as a new form of violence: Its relationship with ambivalent sexism, honor endorsement and gender-based violence attitudes
Şiddetin yeni bir türü olarak ısrarlı takip: Çelişik duygulu cinsiyetçilik, namusu onaylama ve cinsiyet temelli şiddet tutumlarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 566926
  2. Yazar: DEMET BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Alanyazınında yeni tanımlanan bir kavram olan ısrarlı takip, belirli bir kişiye yönelik gerçekleştirilen istenmeyen ve yinelenen davranışlar olarak tanımlanabilir. Türkiye örnekleminde ısrarlı takip sosyal psikolojik bakış açısından daha önce çalışılmamıştır. Bu tezin amacı, cinsiyetçi ve namus kültürü olarak kabul edilen Türkiye'de farklı ısrarlı takip türlerine (eski partner takibi, tanıdık kişi takibi ve yabancı tarafından gerçekleştirilen takip) ilişkin tutumları araştırmak; ve ısrarlı takibe ilişkin tutumlar, cinsiyet, çelişik duygulu cinsiyetçilik (düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik), cinsiyet temelli şiddet tutumları ve namusu onaylama arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklem 453 katılımcıdan oluşmaktadır (291 kadın ve 162 erkek). Katılımcılar eski partner takibi, tanıdık kişi takibi ve yabancı kişi takibi tutumlarına ilişkin anlamsal farklılık ölçeğini; Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Namusu Onaylama Ölçeği, Yakın İlişki Şiddetine İlişkin Tutumlar Ölçeğini ve demografik formu yanıtlamışlardır. Bulgular (1) düşmanca cinsiyetçiliğin namusu onaylama ve üç tür ısrarlı takibe ilişkin tutumlar arasında aracı değişken olduğunu, cinsiyet temelli şiddet tutumlarının namusu onaylama ve üç tür ısrarlı takibe ilişkin tutumlar arasında aracı değişken olduğunu, sırayla düşmanca cinsiyetçilik ve cinsiyet temelli şiddetin birlikte namusu onaylama ve üç tür ısrarlı takibe ilişkin tutumlar arasında aracı değişken olduğunu ve sırayla korumacı cinsiyetçilik ve cinsiyet temelli şiddetin birlikte namusu onaylama ve üç tür ısrarlı takibe ilişkin tutumlar arasında aracı değişken olduğunu göstermiştir. (2) Tanıdık kişi takibi eski partner ve yabancı birisi takibine kıyasla daha az olumsuz bulunmuştur ve erkeklerin bu üç takip türüne de kadınlara kıyasla daha olumlu tutumlarının olduğu bulunmuştur. (3) Son olarak da ısrarlı takip deneyimlerine göre, kadınların ısrarlı takibe daha çok maruz kaldıkları bulunmuştur. Alanyazını ışığında sonuçlar tartışılmış; alana katkıları, sınırlılıkları ve gelecek çalışmalara ilişkin öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a relatively new concept in the literature, stalking can be described as an unwanted and repeated behavior directed toward a specific individual. Stalking has not been studied in social psychological perspective in Turkish sample. The aim of this thesis is to examine attitudes towards different forms of stalking (which can be classified into three forms: ex-partner stalking, acquaintance stalking and stranger stalking) in Turkey where can be accepted a sexist and honor endorsing culture; and to explore the associations among attitudes towards stalking, gender, ambivalent sexism, gender-based violence attitudes and honor endorsement. Sample consisted of 453 participants (291 females and 162 males). Participants filled semantic differential scales for attitudes towards ex-partner, acquaintance and stranger stalking; Ambivalent Sexism Inventory; Honor Endorsement Index; Intimate Partner Violence Attitude Scale and demographics. Results showed that (1) hostile sexism mediated the relationship between honor endorsement and attitudes towards stalking, gender-based violence attitudes mediated the relationship between honor endorsement and attitudes towards stalking, hostile sexism and gender-based violence attitudes sequentially mediated the relationship between honor endorsement and attitudes towards stalking, benevolent sexism and gender-based violence attitudes sequentially mediated the relationship between honor endorsement and attitudes towards stalking. (2) Acquaintance stalking was found as less negative among ex-partner and stranger stalking, and also men showed more positive attitudes in all types of stalking. (3) In terms of stalking experiences, women were found to be subjected to stalking more than men. Results were discussed; and contributions to the literature, limitations and future directions were given based on the literature.