Ev kazaları konusunda okul öncesi dönemdeki çocukları eğitici ve yönlendirici bir hareketli grafik uygulaması
A motion graphical application for the education of children in preschoolers in the case of home accidents
  1. Tez No: 566932
  2. Yazar: FATMA AYDOĞDU TORBACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BURCU CODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde popüler uygulamalarda yer alan hareketli grafik tasarım uygulamaları, dikkat çekiciliği artarak göze çarpmaktadır. Her gün yenisi eklenen mobil uygulamalarda hareketli grafikler, geniş bir tasarım yelpazesine sahip olmaktadır. Okul öncesi dönem çocuklarının da ilgisini çeken bu uygulamalar büyük bir tehlike oluşturan ev kazalarına karşı önlem almakta yardımcı olmaktadır. Konu ile ilgili daha önce yapılan araştırma ve çalışmaları taradığımızda yeterli kaynağın olmadığı, var olanların da görsel ve estetik açıdan nitelikli olmadığı gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda tezin daha sonra yapılacak araştırmalar için bir kaynak olması amaçlanmıştır. Tez, uygulama dahil dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde“Okul Öncesi Çocukların Eğitimi ve Ev Kazaları Konusunda Bilgilendirme Yöntemleri”araştırılmıştır. Yine bu alt başlık kapsamında okul öncesi eğitimin tarihsel gelişimi, eğitimde kullanılan yöntem ve teknikler araştırılarak ev kazaları ve ev kazalarına sebep olabilecek durumlar incelenmiştir. İkinci bölümde“Hareketli Grafikler”bölüm başlığında hareketli grafiklerin tarihsel gelişimi, hangi ortamlarda kullanıldığından bahsedilerek hareketli grafikler temel tasarım ilkeleri doğrultusunda incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Okul Öncesi Çocukların Eğitimi İçin Üretilmiş Hareketli Grafik Çalışmalar”başlığı altında animasyonlar, elektronik kitaplar, hareketli infografikler ve oyunlar incelenmiştir. Keyifle eğlenerek öğrenme anlayışından hareketle çocukların ilgisini çekebilecek var olan uygulamalara örnekler verilmiştir. Dördüncü bölüm ise uygulama ayrıntı ve detaylarının yer verildiği bölümdür. Yapılan kuramsal araştırmalar doğrultusunda elde edilen veriler eşliğinde uygulama projesi hazırlanmıştır. Okul öncesi dönem çocuklarını bazı kaza türlerine karşı eğitici ve yönlendirici uyarılarda bulunarak ailelere de kazaların oluşmaması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, motion graphic designs that take place in popular applications are attracting more attention. Motion graphics in applications that are added every day, have a wide variety of designs. These applications, which are also of interest to preschool children, help to take precautions against house accidents which constitute a major danger. As a result of the researches, it is observed that there are not enough resources on this topic and the existing ones are not qualified visually and aesthetically. In this respect, the thesis is intended to be a resource for future researched and the thesis is examined in 4 chapters. In the first chapter,“Education of Preschool Children and Information Methods on House Accidents”were investigated. İn this sub -chapter; house accidents and possible causes and historical development of pre-school education and the methods and techniques used in education were examined. Second chapter, with the title of“Motion Graphics”includes the historical development of motion graphics and the environments in which motion graphics are used. Motion graphics have been examined by using basic principles of design in this chapter. Under the third chapter; animations. electronic books, motion infographics and games have been examined under the title of“Animated Graphic Works Produced for the Education of Preschool Children”. Also examples from existing applications which may attract children's attention have been shared in the view of joyful learning approach. In the fourth chapter, the prepared application is explained in detail with support of visual contents. In accordance with the theoretical researches, an application project was prepared with the data obtained. Suggestions have been made to families in order to prevent some types of accidents for pre school children by providing educational and guiding directives.