Eş şiddeti nedeniyle konukevinde kalan kadınların nöropsikolojik işlevlerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi: Kocaeli örneği
A comparative evaluation of neuropsychological functions of women remaining in shelters due to intimate partner violence: a case study in Kocaeli
  1. Tez No: 566931
  2. Yazar: MERVE IŞILDAR ATTİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Şiddet tüm toplumlarda ve sosyoekonomik gruplardaki kadınları etkileyen, birçok fiziksel, ruhsal ve toplumsal sorunlara yol açan, toplumu ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. Şiddete maruz kalma durumunun, nöropsikolojik işlevlerde bozulmalara yol açabilen TSSB ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların etkisi dışında da bilişsel işlevleri olumsuz olarak etkileyip etkilemediğine ilişkin bilgi edinmek araştırmamızın amacıdır. Yöntem: Kocaeli'de bulunan kadın konukevlerinde kalan eş şiddetine maruz kalmış olan 20 kadın ve şiddet yaşantısı olmayan 20 kadın çalışmaya alındı. Tüm katılımcılara klinik değerlendirme ve sonrasında ayrıntılı bir nöropsikolojik test bataryası uygulandı. Bulgular: İki grubun eğitim düzeyi birbirine eşit olup, yaş ve diğer demografik bilgiler açısından gruplar arası fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Violence is an important health problem that affects women in all societies and socioeconomic groups, and causes many physical, mental and social problems. The aim of our study is to obtain information about whether the exposure to violence negatively affects cognitive functions other than the effects of mental illnesses such as PTSD and depression, which may lead to impaired neuropsychological functions. Method: Twenty women who were exposed to intimate partner violence and 20 women without violence in the women's shelters in Kocaeli were included in the study. A detailed neuropsychological test battery was applied to all participants after clinical evaluation. Results: The educational level of the two groups was equal and there was no difference between the groups in terms of age and other demographic information.