A Re: Working of current esthetic strategies
Bir yeniden irdeleme: Güncel estetik stratejiler
  1. Tez No: 56694
  2. Yazar: AYDIN ELBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
öz BİR YENİDEN İRDELEME: GÜNCEL ESTETİK STRATEJİLER Elbir, Aydın Y.Lisans, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Emel Aközer Aralık 1996, 110 sayfa. Mimarlık eleştirisi içinde mimarlık ve sanat alanlarındaki yapıtları metinlerarası bir kriterle değerlendirebilmek için, güncel estetik stratejilerde kullanılan dil oyunlarını askıya almak gerekir. Bu tez kavramsal çözümleme yoluyla eleştiri için disiplinlerarası bir mekanizma önermektedir. Ele alman mimari yapıtları, aynı zamanda sanat yapıtlarım, bir değerlendirme ve karşılaştırma aracı olan bu mekanizma, bir yemden irdelemeye imkan sağlar. Bu çalışmalardan türettiği sözlük ile mimarlık ve sanatı anlamaya çalışır. Eleştirel bir şekilde, türetildigi kaynak üzerinde uygulanabildiği için, sözlük öz eleştireldir. Eklenebilecek örneklerle tez kendi kendini geliştirir. Sonuç olarak, bu tezde hiçbir ön teorik sınırlaması olmayan bir mimarlık eleştirisi mümkündür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RE:WORKING OF CURRENT AESTHETIC STRATEGIES Elbir, Aydın M. Arch., Department of Architecture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Emel Aközer December 1996, 110 pages. In architectural criticism there is a necessity to suspend the language games employed in the recent aesthetic strategies to be able to read works of architecture and art with an intertextual criteria. This thesis proposes an interdisciplinary mechanism for criticism through conceptual analysis. It offers a re:working of the architectural works that are covered, since it acts as an instrument for evaluation and comparison of these works as well as works of art. It will intend to read architecture and art by the vocabulary that it derives from the works. The vocabulary is self-critical, hence it operates critically on the source from which it is derived. The thesis is self-producing, since it may utilize further examples. Consequently an architectural criticism without any prior theoretical constraints is available in this thesis. iii