Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin yapının ayıplı olması sebebiyle sona ermesi
Termination of construction contract in return for land share due to construction defect
  1. Tez No: 566941
  2. Yazar: YİĞİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Tezin başlığı, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin yapının ayıplı olması sebebiyle sona ermesidir. Tez giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, konunun takdimi, sınırlandırılması ve önemine değinilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin önemi ve tanımı ele alınmıştır. Ardından sözleşmenin unsurları, hukukî niteliği ve geçerlilik şekli açıklanmış ve sözleşmenin geçerlilik şekline uygun olmamasının sonuçları incelenmiştir. Nihayet genel hükümler ve eser sözleşmesine özgü özel hükümler uyarınca arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin sona erme hâlleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, ayıp sebebiyle sorumluluk kavramı açıklanmış ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin, yapının ayıplı olması sebebiyle sona ermesi durumu incelenmiştir. Bu inceleme, teslimden önce ve teslimden sonra sözleşmenin sona erdirilmesi durumları göz önünde tutularak yapılmıştır. Sonrasında yüklenicinin ayıp sebebiyle sorumluluğunun şartları olumlu ve olumsuz olarak iki şekilde tasnif edilmiş ve bu şartlara değinilmiştir. Ardından yüklenicinin ayıp sebebiyle sorumluluğu neticesinde doğan haklar kısaca incelenmiş ve bu haklardan sözleşmeden dönme hakkı üzerinde durulmuştur. Son olarak üçüncü bölümde, öğretideki teoriler ışığında sözleşmeden dönmenin sonuçları ve üçüncü kişilere etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of this dissertation is termination of construction contract in return for land share due to construction defect. The dissertation consists of an introduction section, three main sections and a conclusion section. In the introduction part of dissertation, the introduction and limitation of the topic and its importance are addressed. In the first main part of dissertation, the importance and definiton of construction contract in return for land share is discussed. Afterwards, elements of the contract, legal status of contract and formal requirements are explained. Also, the results of the failure to comply with the condition of the validity of the contract are examined. Finally, in compliance with Turkish Code of Obligations and special provisions that are enacted for construction contract in return for land share, the types of ending of contract are evaluated. In the second main part of dissertation, legal concept of defect liability is explained, then termination of construction contract in return for land share due to constuction defect was analysed. The analysis was made by taking account of the fact that contract was terminated before or after the owner's taking over. Thereafter, components of defect liability of contractor are categorised into positive and negative and discussed. Also, owner's rights that originate from contractor's defect liability was briefly examined then right to withdraw is evaluated. Finally in the third main part of dissertation, the consequences of withdrawal and its impact on third parties are examined in the light of theories that are in the doctrine.