Hidrolik pompalarda cuo nanopartikül kullanımının enerji performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cuo nanoparticle usage on energy performance in hydraulic pumps
- Tez No: 566951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hidrolik, bir akışkanın gücünü kullanarak, bu gücü enerji çeşitlerine çevirmemizi sağlayan sistemler bütünüdür. İş makinalarının hareketlerinin, taşıtların fren ve direksiyon işlevlerinin, imalat ve üretim sektöründeki bir presin çalışmasının sağlanması gibi daha sayamadığımız birçok alanda hidrolik sistemler kullanılmaktadır. Her sistemde olduğu gibi hidrolik sistemde de verimlilik önemlidir. Hidrolik sistemler kapalı devre akışlı sistemler olup sistemin en önemli unsurları pahalı olmaları sebebiyle pompalar ile ekipmanların yağlama görevini yerine getirmesi ve güç üretimi sebebiyle de hidrolik yağlardır. Günümüz de gelişen teknoloji ile pompaların verimi artırılmış, fakat bunun sonucu olarak dayanımları azaltılmıştır. Pompaların ömürlerini artırmanın yolu ise, kaliteli yağ kullanımı ile olmaktadır. Her geçen gün yağ firmaları hidrolik sistemin verimlerini artırmaya yönelik sürekli çalışmalar yapmakta olup katkı maddeleri kullanmakta ve onları geliştirmektedirler [1-5]. Bu çalışmada, nanoteknoloji kullanılarak hidrolik sistemlerde oluşabilecek arızalarından kaynaklı sistemlerin duruş sürelerini azaltmak, pompa ve yardımcı ekipmanların çalışma ömürlerini artırmak, hidrolik yağın ve enerji verimliliğinin artırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydraulic is a set of systems that enable us to convert this power into energy types using the power of a fluid. Hydraulic systems are used in many are as that cannot be mentioned, such as themovement of construction machines, the braking and steering functions of vehicles, andtheoperation of a press in themanufacturingandproductionsectors. As with any system, efficiency is important things for hydraulicsystem. Hydraulic systems are closed circuit flow systems. The pumps which because of the cost are the most important equipment of the system and on the other hand, the hydraulic oil sare the other most important part of the system due to perform the lubrication function and power generation.Today, with the developing technology, the efficiency of the pumps has been increased, but as a result the resistance has been reduced. The way to increase the life of the pumps is with the use of high quality oil. Therefore, oil companies are constantly working to increase the efficiency of the hydraulic system, using additives and improving them. For this reason, hydraulic pump maintenance and the properties of the oil used are becoming more and more important in order to reduce themal functions in hydraulic systems and increase the service life [1-5]. In this study, it is aimed to increase the efficiency of hydraulic oil, life of pumps and other equipments and energy efficiency by using nano technology.