Gebelik dönemindeki kadınların ruhsal dünyalarının narsisistik eksende projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation on narcissistic centerline of psychic organisation of the women in pregnancy period by projective tests
  1. Tez No: 566968
  2. Yazar: DUYGU KAYA FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TEVFİKA İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın konusu gebelik dönemindeki kadınların ruhsal dünyalarının narsisistik eksende incelenmesidir. Çalışmanın amacı gebelik sürecinde kadınların ruhsal dünyalarındaki değişimleri ile ilgili bilgi edinmek, anne adayının nesne ilişkilerinin, özdeşimlerinin narsisistik eksende projektif testlerde nasıl işlendiğini ortaya koymak ve gebelik sürecinde anne adaylarının ruhsal işleyişlerindeki ortak noktaların projektif testler aracılığıyla keşfedilmesidir. Bu amaçla ilk gebeliğinin ilk trimesterinde bulunan 10 katılımcı ile sırasıyla yarı yapılandırılmış klinik görüşme, Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Test sonuçları Fransız Okulu sistemine göre incelenmiş ve içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre gebelik döneminde kadınların narsisistik ve çocuksu savunmalara başvurdukları, kendilerine ve bedenlerine dair meşguliyetlerinde artış görülmüştür. Katılımcıların nesne ilişkileri narsisistik eksende simbiyotik tarzda belirgin hale gelmektedir. Bununla birlikte katılımcıların dünyaya gelmesi beklenen bebeğe, kendi ödipal dönem çatışmalarının yeniden işlenmesi bağlamında narsisistik açıdan önem atfettikleri, anne adaylarının aktüel gebelik süreçleri ile ilgili kendilerine dönük dikkat çekici bir narsisistik konsantrasyon içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the psychic world of the women in the pregnancy period within the narcissistic line. The aim of the study is to gather information on the changes in psychic world of pregnant women, to reveal the object relations and identifications of expectant mothers and to discover the mutual points of their psychic processes via projective tests within the narcissistic line. In this purpose, semi-structued clinical interviews, Rorschach Test and Thematic Perception Test applied to 10 participants who are in the first trimestre of their first pregnancy. This research found out that pregnant women appeal to narcissistic and childish defenses while the level of interest to themselves and their body increases. The object relations of the participants become distinct in symbiotic manner within the narcissistic line. In addition, the research claims that the participants give importance to the child to be born within the framework of their odipal period conflicts via a narcissistic angle, the expectant mothers have a narcissistic focus towards themselves for their actual pregnancy process.