Mühendislik yapılarında meydana gelen deformasyonların hidrografik ve hava fotogrametrisi yöntemleri ile modellenmesi; Eren Enerji Limanı örneği
Modeling of the deformations in engineering structures with hydrography and air photogrammetry methods; Eren Energy Harbor sample
  1. Tez No: 566969
  2. Yazar: ŞEVKİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURTULUŞ SEDAR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mühendislik yapıları çevresel koşullara tasarım sınırları içerisinde uzun yıllar dayanmak zorundadır. Çevresel faktörlerden kaynaklı yapı üzerinde oluşan konumsal değişimlere deformasyon denir. Deformasyon miktarı zamana dayalı öngörülen sınırlar içerisinde olabilir ve deformasyon ölçüm yöntemleri ile belirlenir. Tasarım aşamasında kullanılan çevresel fiziksel parametler tasarım değerlerinin üzerine çıktığında yapıda fiziksel hasara neden olur. Bu hasar yapının tamamen yâda kısmen yıkılmasına, işlev görmemesine, can kaybına ve çevredeki yapıların da zarar görmesine neden olabilir. Bu çalışmada gözlem altına alınan olay, 18 Ocak 2018 tarihinde Batı Karadeniz sahil bandında Eren Enerji ticari limanında şiddetli fırtınalar sonucu mendirek ve su alma yapılarında meydana gelen maddi hasar oluşmuştur. Söz konusu hasarın belirlenmesi, onarılması ve maliyet analizlerinin yapılması için hasarlı bölgelerde 3D modelleme çalışmaları yapılmıştır. Yapının su altında kalan bölgeleri için akustik iskandil, su üstünde kalan ve ulaşılamayan bölgeler için insansız hava aracı ile hava fotogrametrisi yöntemleri tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı hava ve deniz platformları kullanarak farklı fiziksel ortamlarda bulunan yapıya ait su altı ve su üstünü tanımlayan nokta bulutu veri kümesi üreterek bütünleşik bir arazi modeli oluşturmaktır. Farklı sistemler ile üretilen veriler proje verileri ile karşılaştırılarak oluşan hasar tespit edilmiştir, proje tasarım değerleri üzerine çıkan dalga boyu parametresinin neden olduğu hasar incelenmiştir, maliyet analizi yapılmıştır ve onarım projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineering structures have to last for many years within the design boundaries of environmental conditions. The spatial changes in the structure caused by environmental factors are called deformation. The amount of deformation can be within the prescribed limits based on time and is determined by deformation measurement methods. When the environmental physical parameters used in the design phase exceed the design values, they cause physical damage to the structure. This damage may result in the complete or partial destruction of the structure, non-functioning, loss of life and damage to surrounding structures. In this study, an observation was made on 18 January 2018 in the Western Black Sea coastal band at Eren Energy commercial port, which caused material damage in the breakwater and water intake structures as a result of severe storms. In order to determine the damage, repair and cost analysis, 3D modeling studies were carried out in the damaged areas. Air photogrammetry methods have been preferred by the unmanned aerial vehicle for acoustic soundings for the underwater areas of the building and over the water. The aim of the study is to create an integrated land model by producing a point cloud data set that defines the underwater and water surface of the structure in different physical environments by using air and sea platforms. The data produced by different systems were compared with the project data and the damage caused by the wavelength parameter on the project design values was examined, the cost analysis was performed and the repair project was prepared.