Dynamic stability analysis of a curved beam with suspended spring-mass systems
Asılı kütle-yay sistemlerine sahip eğri kirişin dinamik kararlılık analizi
- Tez No: 566983
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, asılı kütle-yay sistemine sahip eğri bir kirişin dinamik kararlılığı hem izotropik malzeme hem de tabakalı kompozit için incelenmiştir. Kiriş, Euler-Bernoulli kirişi ve sabit kesit alana sahiptir. Kompozit eğri kiriş için etkin esneklik modülü kullanılmıştır. Eğri kiriş, iki ucundan sabitlenmiş ve düzgün dağılan periyodik eksenel bir yüke maruz bırakılmıştır. Eğri kiriş modeli, Bolotin yaklaşımı ve enerji denklemlerine dayanan sonlu elemanlar modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Geliştirilen MATLAB sonlu elemanlar kodu kullanılarak dinamik kararsızlık bölgeleri belirlenmiştir. Kirişin doğal frekansları ve kritik burkulma yükü parametreleri de belirlenmiştir. Bunlar, ANSYS programında oluşturulan modelin ve literatürde var olan çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmış ve sonuçların yakın olduğu görülmüştür. Eğri kirişin çeşitli açı ve radyus değerleri için asılı kütle-yay sisteminin konumunun, yay katsayısının, dinamik yük parametresinin ve statik yük parametresinin kirişin kararsızlık bölgelerine etklileri incelenmiştir. Sonuçlar tablo ve grafiklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the dynamic stability of a curved beam with the suspended spring-mass system is investigated for both isotropic material and layered composite. The beam is considered to Euler-Bernoulli beam and uniform cross-section. The effective flexural modulus have been employed for the composite curved beam. The curved beam fixed both ends and subjected to a uniformly distributed periodic axial load. The curved beam modeled by using the finite element model based on energy equations in conjunction with Bolotin's approach. The developed MATLAB finite element code is used to determine the dynamic instability regions. The natural frequencies and critical buckling load parameters of the curved beam are also determined. Those are compared with the results of ANSYS model and other studies existing literature and very good agreement is found. The effect of the stiffness coefficients, position of the spring-mass system, dynamic load parameter, and static load parameter on the dynamic regions are investigated for various subtended angle and radius of the curved beam. The results are presented by tables and graphics.