A sartrean reading of John Fowles's The Collector and the French Lieutenant's Woman
John Fowles'un Koleksiyoncu ve Fransız Teğmenin Kadını'nın Sartreca okunması
- Tez No: 566991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez John Fowles'un Koleksiyoncu ve Fransız Teğmen'in Kadını adlı romanlarında geçen ana karakterlerin Sartreca varoluşçuluğu nasıl deneyimlediklerini, ve sahihlik ve özgürlük için çabalarını inceleme çalışması yapmaktadır. Bu çalışma, Sartreca varoluşçuluk kavram ve unsurlar ve Fowles'un da bu ideolojiye ilişkin görüşlerine göre bu karakterlerin sahih olmadıklarının tasvirini amaçlamaktadır. Çalışma, Fowles ve Sartre'ın özgürlük ve sahihlik kavramlarına ilişkin anlayışlarının benzerlik ve farklılıklarını göstermek ve böylelikle bu görüşlerin, romanlardaki ana karakterlerin tasvirinde nasıl yansıtıldığını incelemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explore how John Fowles's protagonists in his two novels The Collector and The French Lieutenant's Woman experience Sartrean existentialism and their striving for freedom and authenticity. This study aims at the portrayal of these characters as inauthentic according to the themes and concepts of Sartrean existentialism along with Fowles's view of the acclaimed ideology. The study purposes to draw the similarities and differences between Sartrean and Fowlesian understanding of freedom and authenticity and by doing so, to analyze how these notions are reflected in the characterization of the protagonists in these novels.B