An existentialist reading of Shakespeare's female characters
Shakespeare'in kadın karakterlerinin varoluşçu bir incelemesi
- Tez No: 746646
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
20. yüzyılda çeşitli krizlere ve savaşlara şahitlik etmiş varoluşçuluğun odak noktası insan özgürlüğüdür. Varoluşçuluğun bireysellik ve özgürlük odağının temelinde, savaşlar ve buhranlar sonucunda insan benliğinin deneyimlediği bunalım yatar. Yine de kötümser bir yaklaşım olmayan varoluşçuluk, insana kendisini gerçekleştirmenin olanağını sunar, insanın varoluşsal hakikati kendisini oluşturma imkanını elinde bulundurmasıdır. Bu tez çalışması, Fransız varoluşçu filozof Jean-Paul Sartre'ın fikir ve düşüncelerinden yola çıkarak, en ünlü İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare'in seçilmiş kadın karakterlerini varoluşçu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Hem İngiliz hem de dünya sahnesine en güzel örnekler sunan Shakespeare'in oyunları, içerdikleri evrensel, hümanist karakterler ve temalar nedeniyle dünya tiyatrosunu şekillendirmiştir. Bu karakterler, Sartre'ın hem kendi benlikleri hem de insan ilişkileri açısından ''varlığın üç türü'' hakkındaki fikirlerini örneklemektedir. Ayrıca oyunların seyrinin değiştirilmesinde ve oyun türlerinin (trajedi-komedi) belirlenmesinde Shakespeare'in seçilmiş kadın karakterlerinin benimsediği varlık türlerinin etkisi ve uyumu söz konusudur. Bu çalışmanın giriş bölümünde ana argümanı pekiştirmek için varoluşçuluk ele alınacaktır. Birinci bölümde varoluşçuluk ve ilişkili kavramlar incelenecektir. İkinci bölümde Shakespeare trajedisi, Desdemona ve Kleopatra'nın varlık türleri; üçüncü bölümde Shakespeare komedisi ve Hermia-Helena; Viola-Olivia, Sartre'ın üç tür varlık anlayışına göre incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The focus of existentialism, which is an approach that has witnessed various crises and wars in the 20th century, is human freedom. The depression experienced by the human self as a result of wars and depressions underlies existentialism's centeredness on individuality and freedom. However, existentialism, which is not a pessimistic approach, offers people the possibility of self-realization. The existential truth of the human being is that one has the opportunity to create oneself. This thesis aims to make an existentialist reading of the selected female characters of the most famous English playwright and poet William Shakespeare, based on the ideas and thoughts of the French existentialist philosopher Jean-Paul Sartre. Shakespeare's plays, which have presented the best examples to both the English and the world stage, have shaped the world theater due to the universal, humanistic characters and themes they contain. These characters exemplify Sartre's ideas of three types of being, both in terms of their selves and their human relations. Moreover, in changing the course of the plays and determining the types of plays (tragedy-comedy), the types of beings adopted by the selected female characters of Shakespeare are in harmony. In the introduction part of this study, existentialism will be discussed in order to consolidate the main argument. In the first chapter, existentialism and its related concepts will be examined. In the second chapter, Shakespearean tragedy, Desdemona and Cleopatra's types of beings, and in the third part, Shakespearean comedy and Hermia-Helena; Viola-Olivia will be investigated according to Sartre's understanding of three types of being.