Hilye-i şerifenin kıymetli madenler kullanılarak tasarlanıp uygulanması
Design and implementation of hilye-i serife using precious metals
  1. Tez No: 567010
  2. Yazar: MURAT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İslam dininin ve kültürünün bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan Hilye-i Şerifeler, Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamış ve günümüze kadar değerli bir kutsal emanet olarak taşınmıştır. İslamiyet'in doğuşundan günümüze kadar geçen süre içerisinde birçok sanat dalının geliştiği, Hilye-i Şerife'nin ise bu dallar içerisinde en özel örnek olarak yerini aldığı görülmektedir. İslam sanatının, kültürünün ve felsefesinin etkisi ile tasvir sanatına sıcak bakılmaması dolayısıyla, Osmanlı dönemindeki sanatçılar ve din insanları alternatif bir tür olarak geliştirdikleri soyutlama gücünü sanat eserlerinde kullanmaya başlamışlardır. Geometrik şekillerin, bitkilerin ve yazının bir soyut anlatım şekli olarak kullanıldığı yöntemlerin hemen hepsi Hilye-i Şerifelerde bütünleşerek kutsal bir emanetin de oluşmasına neden olmuştur. Hilye-i Şerife, Hz. Muhammed'i tanıma şansı olmayan ve gelecek nesillerede bilgi olarak öncülük edecek insanların O'nun kim olduğunu, varlığını, karakterini ve ruhunu anlamaları için yazılmış metinlerin sembolik bir ifadesidir. Kelime anlamı olarak huy, karakter ve fiziki özelliklerin anlatıldığı metinler anlamına gelen Hilye, zaman içerisinde Hz. Muhammed'i anlatan kitap, şiir, tablo ya da hadislerin tümüne verilen isim şeklinde yaygın bir kullanıma dönüşmüştür.17. Yüzyılda yaşayan Hattat Hafız Osman'ın yaptığı tablolar zaman içerisinde bir İslam Sanat türü olarak yer almıştır. Ağırlıklı olarak Hz. Muhammed'i anlatan Hilye-i Şerife'ler olduğu kadar dört halife'nin, diğer Peygamberlerin ya da önemli din alimlerinin özelliklerinin yer aldığı Hilye-i Şerifler de yazılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Hilye-i Sharifs which emerged as a result of the religion and culture of Islam began in the Ottoman Empire period and have been carried as a valuable sacred relics until today. It is seen that many art branches have evolved from the birth of Islam to the present, and Hilye-i Şerife has taken its place as the most special example among these branches. Due to the fact that the art of depiction was not taken into consideration by the influence of Islamic art, culture and philosophy, the artists of the Ottoman period and the people of religion started to use the power of abstraction which they developed as an alternative species in the works of art. Almost all of the methods in which geometric shapes, plants and writing were used as an abstract narrative form led to the formation of a sacred trust. Hilye-i Şerife, Hz. It is a symbolic expression of the texts written by people who do not have a chance to know Muhammad and who will pioneer the knowledge in the next generations to understand who He is, how they exist, his character and his soul. Hilye, which means the texts which describe the character, character and physical features as the meaning of the word, means that Hz. Muhammad's book, poetry, tables or hadiths in the form of the name given to all of the widespread use. The paintings of the 17th century calligrapher Hafız Osman were included as an Islamic Art in the course of time. Mainly Hz. The Hilye-i Sharifs, which describe Mohammed, as well as the features of the Four Caliphs, the Other Prophets, or the important religious scholars, are being written.