Tam sayılı doğrusal programlama ile araç rotalama problemi çözümü ve bir servis ağında uygulaması
Vehicle routing problem solution with integer linear programming and an application in a service network
- Tez No: 567009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CANVAR KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde şirketlerin üretim/hizmet faaliyetlerini gerçekleştirirken göz önüne aldığı, katlanmak durumunda olduğu ya da problem olarak karşılaştığı süreçlerden biri de lojistik yönetimidir. Literatürde çok çeşidine rastlanılan ve problem türüne göre değişiklik arz eden lojistik yönetiminde Araç Rotalama Problemi en yaygın problem türlerindendir. Bu tez çalışmasında Araç Rotalama Problemi, literatürde yer alan uygulamalar ve ARP çözüm yöntemlerinden genel olarak bahsedilmiş ve Ankara'da bulunan bir firmanın personeline sağladığı servis hizmeti ele alınmıştır. Firma üç ana semtte bulunan 37 personelini üç araç ile belirli duraklardan almakta ve mesai sonrasında duraklara bırakmaktadır. Araçların firmadan hareket edip tekrar firmaya dönmesinden dolayı Kapalı Uçlu Kapasite Kısıtlı Araç Rotalama Problemi olarak ele alınan bu çalışmada Tamsayılı Doğrusal Programlama yöntemiyle LINGO 18.0 program kullanılarak çözüme gidilmiştir. Araç kapasitesinin değişmesine göre oluşan rotaların toplam mesafeleri ile rota uzunluğunun değiştirilmesiyle elde edilen toplam mesafe hesaplanmıştır. Personelin serviste geçirdiği sürelerin ortalaması hesaplanarak çözüm analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, logistic management is one of the processes that companies take into account when they perform their production / service activities, or where they face problems. Vehicle Routing Problem is one of the most common problem types in logistics management which has a wide variety in the literature and which varies according to the problem type. In this thesis, the Vehicle Routing Problem, its applications in the literature and VRP solution methods are mentioned in general and an application for a company in Ankara which provides shuttle service for the stuff is discussed. The company has 37 employees in three main districts with three vehicles at certain stops and leaves them at the stops after work. In this study, which is considered as Closed End Vehicle Routing Problem due to moving of the vehicles from the company and returning to the company, LINGO 18.0 program has been solved by using Integer Linear Programming method. The total distance calculated by changing the total distance of the routes formed according to the change in vehicle capacity and the total length of the route were calculated. The average time spent in the service of the personnel was calculated and the solution was analyzed.