Pülverizatör memelerinde işletme basıncı ve konum açısının damla taşınımına etkisi
Effects of operational pressure and position angle on drop transport of pulverizator nozzles
- Tez No: 567011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN DEMİR, DOÇ. DR. BAHADIR SAYINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konum açılarında kullanılan pülverizatör meme tiplerinin ikiz akışlı püskürtme başlıklarıyla birlikte kullanılarak, damla penetrasyonuna olan etkilerini belirlemektir. Araştırmada yedi farklı hidrolik meme tipi (standart yelpaze hüzmeli, ST; standart dar hüzme açılı, STN; yüksek etki alanlı, LU; düşük sürüklenme potansiyelli, AD; hava emişli, IDK; çift akışlı hava emişli, IDKT) kullanılmış olup memeler ilerleme yönünde +15°, yer düzlemine dik 0° ve ilerleme yönünün tersi yönünde -15˚ açıyla konumlandırılmıştır. Kapalı bir tesiste kontrollü şartlarda yürütülen denemelerde örnekleme yüzeyi olarak suya duyarlı kart (WSP, 26×76 mm) kullanılmıştır. Püskürtme uygulamaları doğrusal hareketli hız kontrollü bir simülatörle 100 l/ha sabit uygulama hacminde yapılmıştır. WSP örnekleri yatay ve düşey konumda olmak üzere, hem metal direklere hem de yapay bitkilerin (yaprak alan indeksi=1.84) kök boğazına yerleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, damlanın düşey düzleme taşınma potansiyeli yataya göre oldukça düşük bulunmuştur. En yüksek kaplama ince yapılı damlalar üreten ST, STN, LU ve SC tip nozullarla sağlanmıştır. Açık hedefle karşılaştırıldığında, bitkinin kök boğazında belirlenen kaplama oranı oldukça düşük ve yetersiz bulunmuştur. Püskürtme uygulamalarının tümünde, düşey alın yüzeylerinde belirlenen kaplama ortalaması yatay düzleme göre %86.1 oranında azalmıştır. Yatay düzlemde belirlenen kaplama ortalaması düşeye göre 7.2 kat daha fazla olmuştur. Orta ve kaba yapılı damlalar üreten memelerde, damlaların bitkinin kök boğazına transfer etkinliği ince yapılı olanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Bu oran AD, IDKT ve IDK tip memelerde sırasıyla %37.06, %37.85 ve %41.02 olarak belirlenmiştir. Meme konum açısının damla penetrasyonuna etkisi önemsiz bulunmuştur. Ancak, ilerleme yönü doğrultusunda verilen meme konum açısı düşey hedeflerin alın yüzeylerinde kaplama oranını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to determine the effects of different position angles in twin-jet pulverizator nozzles on drop penetration of different nozzle types. Seven different nozzle types (standard flat fan, ST; standard narrow cone, STN; high-impact area, LU; low-drift potential, AD; air-induction, IDK; twin-jet air-induction, IDKT) were used and nozzles were positioned +15˚along the forward direction, perpendicular to ground surface 0˚ and reverse direction of forward -15˚. Experiments were conducted under controlled conditions of a closed facility. Water sensitive paper (WSP, 26x76 mm) was used as sampling surface. Sprays were performed with the aid of linear-move speed-controlled simulator at 100 l/ha constant application volume. WSP samples were placed vertically and horizontally over both the metal poles and root collar of artificial plants (leaf area index = 1.84). Present findings revealed that transport potential of spray drops was quite lower onto vertical planet than onto horizontal plane. The greatest coverage was achieved with ST, STN, LU and SC type nozzles producing fine droplets. As compared to open targets, the coverage ratio over root collar were quite low and insufficient. In all spray treatments, coverage ratio over vertical plane was 86.1% lower than the coverage ratio over horizontal plane. In other words, coverage ratio over the horizontal plane was 7.2 times greater than the coverage ratio over the vertical plane. Transfer efficiency of medium and coarse droplet-producing nozzles to root collar was greater than the transfer efficiency of fine droplet-producing nozzles. Such a ratio for AD, IDKT and IDK type nozzles was respectively determined as 37.06, 37.85 and 41.02%. According to present findings, effects of nozzle position angle on drop penetration were not found to be significant. However, nozzle position angle along the forward direction increased coverage ratios over the vertical planes.