Toprak frezesi hareket iletim elemanlarında hasar analizi
Failure analysis in rotary tiller transmission elements
  1. Tez No: 567041
  2. Yazar: EMRAH ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, toprak işleme makinelerinden biri olan toprak frezesinin hareket iletim elemanlarında oluşan hasarların analizi yapılmış ve hasar sebepleri araştırılmıştır. Hasarlı hareket iletim elemanları; dişli kutusuna ait frezeli mil, yan dişli takımına ait Z17 dişlisi ve ana mile bağlı frezeli aks elemanıdır. Çalışmanın ilk bölümünde hasar, hasar analizi ve hasar tipleri hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra hasara uğrayan ve incelenen hareket iletim elemanları hakkında bilgiler sıralanmıştır. Hasarlı elemanların malzeme özelliklerinin incelenmesi için kimyasal analizleri, sertlik deneyi ve çekme deneyleri yapılmış, hasarlı yüzeyleri ve mikro yapısı incelenmiştir. Ayrıca, Solidworks SIMULATION yazılımı ile sonlu elemanlar analizleri yapılmış ve gerçek çalışma koşullarında elemanlar üzerinde oluşan gerilmeler ve deformasyonlar simüle edilmiştir. Yapılan tüm incelemeler sonucunda, hareket iletim elemanlarının hasar sebepleri ortaya konmuş ve hasarın tekrarlanmasını önlemek amacıyla çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the failured of rotary tiller transmission elements, which are one of the soil tillage machines, were analyzed and caused of failure were investigated. Failured transmission elements are shaft of the gear box, Z17 super gear of the side gear set and spline shaft which connected to the rotor shaft. In the first part of the study, general information is given about failure, failure analysis ve failure types. Afterwards, the information is given about the transmission elements that are failured and examined. For examination of material properties, chemical analyses, hardness test and tensile tests of failured elements were performed, failured surfaces and microstructure were examined. In addition, finite elements analysis was performed with Solidworks SIMULATION software and the stresses and deformations on the elements were determined on real working conditions. As a result of all investigations, the causes of the failure of transmission elements and to prevent the repetition of the failure solution offers are presented.