Toprak frezelerinde kullanılan farklı tip bıçakların toprağın fiziksel özelliklerine etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57332
  2. Yazar: FEHMİ BİNİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada toprak frezelerinde kullanılan farklı iki tip bıçak ele alınmıştır. Bu bıçakların toprak üzerinde yapmış oldukları fiziksel etkiler araştırılarak, topraktaki etkileri, penetrasyon direnci, hacim ağırlığı, toprak porozitesi, özgül ağırlığı, % toprak nemi, % yapışkanlık, % parça boyut dağılımı ve toprağı parçalama etkileri araştırılmıştır. Sakarya ili Mısır Araştırma Enstitüsü topraklarında yapılmış olan bu çalışmada kullanılan makinalardan biri L bıçaklı diğeri ise düz bıçaklıdır. İkisininde iş genişliği 1,26 m olup, bıçak sayılan 28 adettir. Araştırmada her iki bıçak tipinin de 20 cm 'ye kadar ki derinliklerde toprağı çok iyi parçalayıp işledikleri, toprakta sıkışma oluşturmadıkları, toprağı gevşeterek bitki, fide, fidan gelişimini engelleyecek yapıda toprağı bırakmadıkları, toprağın fiziksel özelliklerini olumlu yönde etkileyip, zararlı bir etki yapmadıkları saptanmıştır. Araştırma sonucunda, denenen bıçaklardan L tip olanın toprağı parçalama etkisi daha fazla, düz tip bıçağın L bıçağa göre daha az olduğu saptanmıştır. Her iki makinada da ilerleme hızı arttıkça toprak nemi ve porozitesi arttığı, parçalama etkisi azalmış, hacim ağırlığı ve özgül ağırlıkta ise önemli bir değişimin olmadığı bulunmuştur. L bıçaklı freze düz bıçaklı frezeye göre daha fazla parçalama yaptığından toprakta daha az gözenek hacmi (porozite) oluşturduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Toprak frezesi, toprak sıkışıklığı, toprağın parçalanma derecesi, fiziksel etkiler.
Özet (Çeviri)
In this study two different types of blades used in soil milling cutters have been tested on the soil. Research has been done on the physical effects of these blades upon the soil, their effects on the soil, resistance of penetration, the volume of weight, porosity of the soil, specific weight, percentage of moisture in the soil, percentage of stickiness, percentage of distribution of dimension and pieces of soil and heir effects on the breaking up of the soil One of the tools has L-type (hoe) blades and it's working width (extent) is 1,26 m., while the other has smooth blades, with a working extent of 1,26 m. In both of the milling cutters the number of blades is 28. Variable parameters are the depth of work, the speed of work and conditions of the field. This research has been carried out, working at the beginning of autumn, on the soil in the“Mısır Research Institute”of Arifiye, Adapazarı. The resistance to penetration made by the blades on the soil, the effects of breaking up the soil, their effects of the volume (of weight), specific weight, and on the moisture of the soil, their effects on the stickiness of the soil and upon porosity of the soil have upon determined, changes have been examined and comparisons have been made. In this research it was discovered that both types of blades can be used in preparing seedling and seed-beds, that they broke up and cultivated the soil very well, especially up to a depth of 20 cm, that they brought about no tightening of the soil, but loosened it, that they left behind in the soil nothing harmful to prevent the development of plants, seedlings and saplings, that they had a good effect on the physical characteristics of the soil and had no harmful effects. On examining the two types of blades we can see that the L-type blade, when tested, had more effect on the breaking up of the soil, whereas the smooth type less effect. Kev words: Soil milling cutter, tightening (confameratia) of the soil, degree of breaking up of soil, physical effects