Sampling variance estimation in complex sample surveys
Karmaşık örneklem planlarında örneklem varyansının thamini
- Tez No: 56706
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖZTAŞ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
öz KARMAŞIK ÖRNEKLEM PLANLARINDA ÖRNEKLEM VARYANSININ TAHMİNİ Toprak, A. Ömer Yüksek Lisans, İstatistik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. H. Öztaş Ayhan Ocak 1996, 113 sayfa Bu tez karmaşık ömeklem planlarında özellikle lineer olmayan istatistikler için örneklem varyansının hesaplanmasında kullanılan yöntemlerden Simple Replication, Taylor dizileri yaklaşımı, Balanced Repeated Replication ve Jackknife Repeated Replication yöntemlerini ele almakta ve bu yöntemleri Devlet istatistik Enstitüsünün uyguladığı Türkiye Hanehalkı İşgücü Araştırmasına(1994) uygulamaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için örneklem varyans hesaplarının gerekliliği açık olmasına rağmen, adı geçen yöntemlerin örneklem planının karmaşıklığından ötürü bir takım kısıtlan bulunmaktadır. Bu kısıtların aşılması için iki değişik verilerin ele alınma şekli üzerinde durulmuş ve metodlann uygulanmasi için bilgisayar programlan geliştirilmiş ve bu yolla elde edilen sonuçlar ışığında Türkiye koşullan açısından en iyi veri uyarlama yöntemi, en hassas, ve hesaplama maliyeti en uygun yöntem tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Varyans Hesabı, Karmaşık örneklemler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SAMPLING VARIANCE ESTIMATION IN COMPLEX SAMPLE SURVEYS Toprak, A. Ömer MS., Department of Statistics Supervisor : Prof. Dr. H. Öztas Ayhan January 1996, 113 pages This thesis reviews some of the sampling variance estimation techniques, namely the Simple Replication, Taylor series approximation or Linearisation, Balanced Repeated Replication, and Jackknife Repeated Replication, for complex surveys and especially for nonlinear statistics, and applies the methods to the Household Labour Force Survey(1994) of the State Institute of Statistics of Türkiye. Despite the need for the variance estimates for properly interpreting the survey data is obvious, there are some limitations of the methods regarding to the complex structure of the survey. To overcome the limitations some modifications or different data handling strategies are studied and several computer programs were developed to apply the methods and in the light of the results obtained the best solution for Türkiye situation in terms of the sample design used, efficiency, and computational costs is discussed. Keywords : Variance Estimation, Complex Surveys