Morphological and genetic variability among four populations of broun trout (salma trutta L.) in Turkey
Dört Türk doğal alabalık (Salmo trutta L.) toplumu arasında morfolojik ve genetik değişkenlik
  1. Tez No: 56707
  2. Yazar: ALİ ERDİNÇ YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz DÖRT TÜRK DO?AL ALABALIK (Salmo trutta L.) TOPLUMU ARASINDA MORFOLOJİK VE GENETİK DE?İŞKENLİK Yalın, Ali Erdinç Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İnci Togan Şubat 1996, 64 sayfa Bu çalışmada, Türkiye'nin 4 ayrı bölgesinden toplanan kahverengi alabalık örnekleri genetik ve morfolojik olarak çalışılmıştır. Daha önceki çalışmalara göre Abant toplumu (Salmo trutta abanticus ) endemik bir alt tür idi. Rize, Gödene ve Üzüm diğer alt türün (Salmo trutta macrostigma) yerel toplumlarıydı. Gödene ve Melyat deresinde yaşayan toplumların genetik yapılan 15 lokus tarafından kodlanan 8 enzim sistemi ile elektroforez tekniği kullanılarak çalışılmıştır. Bu lokuslardan 3'ü (Aat-4,elektroforez tekniği kullanılarak çalışılmıştır. Bu lokuslardan 3'ü (Aat-4, Ldh-5 ve Mdh-3,4) polimorfîk olarak bulunmuştur. Gödene toplumu Ldh-5 lokusunda 100 ve 110 alellerine, Mdh-3,4 lokusunda ise 85 ve 125 alellerine sahip oluşuyla diğer toplumlardan farklıdır. Bu, Gödene' de Salmo marmaratus ve doğal stokların yakın bir zaman içerisinde hibridleştiklerini akla getirmektedir. Diğer çalışmalara göre daha yüksek ortalama heterozigotluk düzeyi gözlenmiştir. Genetik varyasyona ek olarak, 23 morfometrik ve 5 meristik karakter kullanılarak toplumların morfolojik farklılıkları ve ayrışım fonksiyonu analizi ile toplumların morfolojik ilişkileri incelenmiştir. Bu analizde toplumların morfometrik ve meristik karakterlerin beraber kullanımıyla en doğru sınıflandırma (%93.3) elde edildi. Çalışılan karakterlerden anal ışınlan ve solungaç dikenleri toplumları ayırıcı en iyi ayırtaç olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MORPHOLOGICAL AND GENETIC VARIABILITY AMONG FOUR POPULATIONS OF BROWN TROUT {Salmo trutta L.) IN TURKEY Yalın, Ali Erdinç M. S., Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. İnci Togan February 1996, 64 pages In this study, the samples of brown trout, Salmo trutta L., collected from the 4 distinct locations in Turkey, were genetically and morphologically studied. Based on the previous studies Abant (Salmo trutta abanticus) was an endemic subspecies. Rize, Gödene, Üzüm were the local populations of another subspecies (Salmo trutta macrostigma). The genetic structure of the populations living in Gödene and Melyat river were studied by electrophoretic analysis of 8 enzyme systems encoded by 15 loci. Thethree loci (Aat-4, Ldh-5 and Mdh-3,4) were found to be polymorphic. The Gödene population differs from the other populations by the presence of 100 and 110 alleles in Ldh-5 and the 85 and 125 alleles in Mdh-3,4 loci that suggesting a recent hybridization of Salmo marmaratus and the native stock. There was a relatively high level of genetic variability in the populations studied (H=0.0224-0.154). Morphological variation in the 23 morphometric and the 5 meristic characters was examined. The morphological relationships of these populations were examined using the stepwise discriminant analysis. The highest mean percent correct classification (93.3%) was achieved by using the pooled morphometric and meristic characters. Among the characters, the number of anal rays and the number of gill rakers were found to be the most important characters in discriminating the populations.