Dominant ve diğer ekstremite kulaç parametrelerinin 9-10 yaş yüzücülerin kritik yüzme hızına etkisi
The effect of dominant and other extremity fathom parameters on the critical swimming speed of the swimmers at the ages of 9-10
- Tez No: 567064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı genç yüzücülerde kritik yüzme hızının kulaç sıklığı, kulaç mesafesi, yüzme indeksi gibi bilateral kulaç parametreleriyle ilişkisinin araştırılması ve genç yüzücülerin aerobik performans ve antropometrik değişkenleriyle kritik yüzme hızları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Araştırma (N=21) kişilik araştırma grubuyla yapılmıştır. Kocaeli Tek Tercih Spor Kulübü ile Marmara Dinamik Spor Kulübü'nde 2 yıldır antrenman yapan 9-10 yaş gurubu lisanslı 21 gönüllü erkek yüzücüden oluşturulmuştur. Velilere aydınlatılmış onam formu okunmuş ve açıklama yapılmıştır. Velilerin izni alındıktan sonra, gönüllü olarak katılmayı kabul eden erkek lisanslı yüzücüler okul saatleri dışında Kocaeli Üniversitesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzun'da 3 günde gerekli ölçümler ve kondisyon parametreleri alınmıştır. Bu çalışmada katılımcıların deri altı yağ ölçümleri yapılarak, vücut yoğunlukları ve ardından vücut yağ yüzdesi hesaplanmış ve bağımlı değişken olarak kritik yüzme hız (m/s) ele alınmıştır. Kritik yüzme hızı (m/s) parametresi ve araştırmada kullanılan katılımcıların antropometrik ölçümler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to search the relationship of the critical swimming speed of young swimmers with such bilateral fathom parameters as fathom frequency, fathom distance, swimming index etc. and the relationship between anaerobic performance and anthropometric variables and critical swimming speeds of young swimmers. Method: The study was conducted on a research group consisting of (N=21) individuals.The group was established with 21 voluntary licensed male swimmers at the ages of 9-10 who have been practicing in Kocaeli Tek Tercih Sports Club and Marmara Dinamik Sports Club for 2 years.The clarified consent form was read and an explanation was made to the parents.Upon the consent of the parents, the required measurements and condition parameters of the licensed male swimmers who had accepted to become a volunteer were taken for 3 days outside the school hours in Semi Olympic Swimming Pool of Kocaeli University. Body densities and body fat percentages of the participants were calculated by taking subcutaneous fat measurements, and subsequently, critical swimming speeds (m/s) were considered as the dependent variable. The relationship between the critical swimming speed (m/s) parameter and the anthropometric measurements of the participants used in the study was evaluated using Pearson correlation analysis.