Cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü ve sağlık kalite göstergeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between patient safety culture and health quality indicators of nurses working in surgical intensive care units
  1. Tez No: 567097
  2. Yazar: TUĞÇE YEŞİLYAPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma cerrahi“yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü ve sağlık kalite göstergeleri arasındaki ilişkinin”incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem:Ttanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma, Kasım 2018 - Şubat 2019 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde yürütüldü. Araştırma, Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak gerçekleştirildi ve etik izin alındı. Araştırma örneklenimi Kasım 2018 - Şubat 2019 tarihleri arasında araştırmanın yürütüldüğü yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 113 hemşire oluşturdu. Araştırma verilerinin elde edilmesinde literatür doğrultusunda hazırlanan ve üç bölümden oluşan veri formu (birey tanılama formu, sağlık kalite göstergeleri, hasta güvenliği kültürü hastane anketi) kullanıldı. Araştrma sonuçlarının değerlendirilmesinde Student t Testi, Tek Yönlü Anova ve lojistik regrasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed in order to investigate the relationship between health safety culture and health quality indicators of nurses working in surgical intensive care units. Method: This cross-sectional descriptive study was performed in Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Ege University Health Application and Research Center, General Intensive Care Unit of Bozyaka Training and Research Hospital; Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital, Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Hospital, Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit of İzmir Katip Celebi University Atatürk Training and Research Hospital. The study was performed in accordance with the Declaration of Helsinki and approved by ethics committee. The sample consisted of 113 nurses working in intensive care units and accepting to the study between November 2018 and February 2019. The data were collected using data collection form which prepared based on literature and consists of three section (diagnostic form, health quality indicators, patient safety culture hospital quastionnaire). Student t test, one-way Anova and logistic regression were used to evaluate of the data.