Poliinden ve polipirol/poliinden kopolimerinin elektrokimyasal yolla eldesi ve karakterizasyonu
Electrochemical polymerization and characterization of polyindene and polypyrrole/polyindene copolymer
  1. Tez No: 567178
  2. Yazar: SEMİH DANIŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada iletken poliinden ve polipirol/poliinden kopolimeri elektrokimyasal yolla sabit potansiyel elektrolizi ve dönüşümlü voltametri kullanılarak sentezlendi. Farklı koşullarda elde edilen polimerlerin karakterizasyonu FT-IR Spektroskopi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ve iletkenlik ölçümleri ile tanımlanmıştır. Polimer numunelerinin yapısal karakterizasyonunda 4000-500 cm-1 spektral aralığında FT-IR spektroskopisi kullanıldı. Polimer örneklerinin öziletkenlikleri dört nokta metodu ile ölçüldü. Poliinden örneklerinin öziletkenlik değerleri 10-5 S/cm mertebesinde, polipirol/poliinden kopolimerinin ise 4,68×10-3 S/cm ile 1,20×103 S/cm aralığında olduğu bulundu. Sonuç olarak polipirolün varlığı nedeniyle kopolimerin, poliindenden daha iyi bir iletkenliğe sahip olduğu anlaşıldı. Poliinden numunelerinin termal kararlılığı, termal gravimetrik analiz ile incelendi. 20 ºC ile 800 ºC aralığındaki termogramlardan ısıl bozunma sıcaklığı ve kalıntı miktarı belirlendi. Poliinden örneklerinin SEM görüntüsü granül yapılar gösterirken, kopolimer örneklerinin SEM görüntüsü karnabahar yapısı göstermektedir. Yukarıda sözü edilen bazı polimer örneklerinin özellikleri sıcaklık, elektroliz süresi, derişim, uygulanan potansiyel gibi bazı parametrelere bağlı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the synthesis of conducting polyindene and polyindene/polypyrrole copolymer by electrochemical way of constant potential electrolysis and cyclic voltametry. The polymers obtained in various conditions have been characterized using FT-IR Spetroscopy, Scanning Electron Microscopy (SEM), Thermal Gravimetric Analysis (TGA) and Conductivity technique. FT-IR spectrum in the spectral range of 4000-500 cm-1 is used to characterize the structural organization of polymer samples. The conductivities of polymers were measured by four-probe technique. Specific conductivities of polyindene samples were found to be in the order of 10-5 Scm-1, whereas specific conductivities of copolymer samples were found to be in the range of 4.68×10-3 S/cm with 1.20×103 Scm-1. As a result, copolymer had a beter conductivity than polyindene, due to presence of polypyrrole. Thermal stability of polyindene polymer types was investigated by thermogravimetric analysis. Thermal degradation temperature and residue are observed from thermogravimetric curves, ranged from 20 ºC to 800 ºC. SEM images of polyindene samples show granular structures, while SEM images of copolymer samples show cauliflower structure. Some related properties of polymer samples mentioned above were examined depending on some parameters such as temperature, electrolysis period, concentration, applied potential etc.