Rafting turizminin bölgesel ekonomiye etkileri: Antalya Köprülü Kanyon örneği
The effects of rafting tourism on regional economy: A case study Antalya Köprülü Canyon
  1. Tez No: 567193
  2. Yazar: DURMUŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN CAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ekonomik gelişme, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için en önemli hedeflerden biridir. Bu hedefe ulaşmaya çalışan gelişmekte olan ülkeler birçok sosyo-ekonomik sorunla karşı karşıya kalıyor ve bu sorunlarla başa çıkmak için çözümler arıyor. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin ekonomik kalkınmasını hızlandırması için bir fırsat turizm, olabilir. Çünkü yalnızca Türkiye'de değil dünyada da çok hızlı büyüyen ve çeşitlenen bir sektördür. Birçok diğer turistik ülkeyle karşılaştırıldığında, Türkiye önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Özellikle alternatif turizm faaliyetleri içinde değerlendirilen rafting turizmi açısından Türkiye coğrafyası inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. Bu çerçevede Köprüçay bölgesi ön plana çıkmaktadır. Turizmin ekonomik gelişmeye etkileri ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde hissedilir. Bu araştırmanın amacı, alternatif turizm çeşidi olan rafting turizminin, doğrudan ve dolaylı olarak bölgesel ekonomik yapıya etkisini ve mevcut altyapı şartlarındaki yetersizlikte bile rafting turizminden aldığı payı ortaya koymak olup,yapılan çalışmalarda spor turizminin gelişimi,şehrin genel olarak gelişimi ve kalkınması üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etki oluşturmuştur.Spor turizminin gelişiminde oluşan 1 birimlik artış,spor turizminin bölgeye katkılarında 0.879 birimlik bir artışa sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic development is one of the most important targets for developing countries such as Turkey. Developing countries, which are trying to achieve this goal, face many socio-economic problems and seek solutions to deal with these problems. an opportunity to accelerate the economic development of Turkey as a country with developing tourism, it can. Because the world is not only growing very fast in Turkey and diversifying industry. Compared to many other tourist countries, Turkey has a significant tourism potential. Especially assessed rafting tourism in terms of Turkey's geography offers incredible opportunities in alternative tourism activities. In this context, the Köprüçay region comes to the fore. The development effects of tourism are felt at national, regional and local levels. The aim of this study is to determine the effect of rafting tourism, which is an alternative type of tourism, directly and indirectly on the regional economic structure and the share it receives from rafting tourism even under current existing conditions, studies carried out indicates that the development of sports tourism has positive effect on the general and economic development of the city. 1 unit increase occured on the development of sports tourism causes 0,879 unit increase of the regional development contributed.