Turizmin bölgesel kalkınmaya etkileri: Ayder turizm bölgesi örneği
The effects of tourism on regional development: Ayder tourism region example
- Tez No: 505305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Fırtına Vadisi Ayder Turizm Bölgesine gelen ziyaretçilerin harcama davranışları ile bölge ekonomisine katıları ve bölgesel kalkınmaya olan etkileri analiz edilmiştir. Bu amaçla bölgeye gelen yerli ve yabancı, konaklamalı turistlere bir anket yapılmıştır. Ankette turistlerin demografik özellikleri, gelir durumları, tatil için ayırdıkları bütçeleri ile tatil boyunca konaklama, yiyecek-içecek, alışveriş/hediyelik eşya, günlük aktiviteler ve kaplıca gibi harcama davranışları ölçülmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, ankete katılan turistlerin günlük konaklama harcamalarının ortalama 202,65 TL, günlük yiyecek-içecek harcamalarının ortalama 55,25 TL, günlük alışveriş/hediyelik eşya, aktiviteler (zipline, rafting) ve kaplıca gibi diğer harcamalarının ortalama 53,85 TL ve toplamda günlük ortalama harcama miktarının 311,75 TL olduğu tespit edilmiştir. Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre 2017 yılında Ayder Turizm Bölgesine gelen konaklamalı turist sayısı 244.296 kişidir. Diğer bir ifadeyle bölgeyi günlük ortalama 669,30 turist ziyaret etmiştir. Buna göre 2017 yılında bölgeye gelen konaklamalı turistlerin bölge ekonomisine veya ekonomik yönden bölgesel kalkınmaya katkısının günlük ortalama 208.654,28 TL, aylık ortalama 6.259.628,40 TL ve yıllık ortalama 75.115.540,80 TL olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the spending behaviors of visitors coming to Fırtına Valley Ayder Tourism Region and their effects on regional economy and regional development were analyzed. For this purpose, a questionnaire was applied to local and foreign tourists visiting the area. In the questionnaire, it was tried to measure tourists' demographical features, income status, and other spending behaviors such as budget allocated for holiday, accommodation, food and beverage, shopping, souvenirs, daily activities and spa during the vacation. According to the results of the analysis, tourists' daily expenditure is averagely 202,65 TL, daily food and beverage expenditure is averagely 55,25 TL, other expenditures such as daily shopping/souvenirs, activities (zipline, rafting) and spa are averagely 53,85 TL, and their total daily expenditure amount is 311,75 TL on average. According to the Rize Provincial Directorate of Culture and Tourism, the number of tourists staying in Ayder Tourism Region was 244.296 in 2017. In other words, averagely 669,30 tourists visited the area per day. Accordingly, it was determined that the contribution of the tourists staying in the area to the regional economy or economically to regional development in 2017 is averagely 208.654,28 TL per day, 6.259.628,40 TL per month and 75.155.540,80 TL per year.