İç mimarlık alanında mobilya endüstrisi kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri
Furniture industry-related problems in interior architecture and solution proposals
- Tez No: 567195
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
İç mimarlık disiplini, mekandaki işlevselliğin yanı sıra estetik ve ruhsal kaygıları da göz önünde bulundurarak mekanın algılanma şeklini tasarlamayı amaçlar. Bunun için kullandığı en etkili araçlardan biri ise mobilyadır. İç mimarlık ve iç mimarlık alanının temel tasarım ögelerinden olan mobilya sürekli olarak etkileşim halindedir. Bu nedenle iç mimarlık alanına katkı sağlayabilmek amacı ile mobilya sektörünün araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla bu çalışmada iç mimarlık mesleğinin uygulama alanlarının önemli bir bölümünü oluşturan mobilya sektöründeki sorunların araştırılması hedeflenmiş ve bu alanda yaşanan sorunlar, sektöre yön veren firmaların gözünden araştırılmıştır. Çalışma kapsamında veriler, sektörde önemli yere sahip firmaların yetkilileri ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler ile elde edilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen veriler analiz edilerek mobilya sektörünün genel durumunun ortaya konması, iç mimarlık mesleğinin bu alandan etkilenmesi sonucu oluşabilecek problemlerin tespit edilmesi ve bu problemlere yönelik çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda ulaşılan sonuçlar ile bu alanlarda yapılacak diğer çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın içeriğini iç mimarlık ve mobilya kavramlarının birbirleri üzerindeki etkisi ve önemi, mobilya sektörünün mevcut durumu, sorunları, bu sorunların tespitine yönelik yapılan görüşmeler, bu görüşmeler sonucu elde edilen bilgiler, bu sonuçların iç mimarlık disiplini üzerindeki etkileri ve bunlara yönelik çözüm önerileri oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Interior architecture as a discipline aims to design how the space is perceived, taking aesthetic and spiritual concerns into consideration as well as functionality. One of the most efficient means interior architecture uses to this end is furniture. Interior architecture and furniture, one of the basic design elements of interior architecture, are in constant interaction. Thus, studying the furniture industry is of great importance to make contributions to interior architecture as a field. Therefore, this study aims to investigate the problems in the furniture industry, constituting a substantial part of the interior architecture profession's application fields, from the perspective of the leading companies of the industry. Under the study, data were obtained through face-to-face interviews with officials of the companies having an important place in the sector. The data collected in these interviews were analyzed to reveal the general status of the furniture industry, identify possible problems to occur as a result of this area's influence on the interior architecture profession, and proposing solutions to these problems. In addition, through the results of the study, it was aimed to make contributions to other studies to be conducted in this field. In this regard, the content of this study covers the importance of the concepts of interior architecture and furniture and their influence on each other, current status and problems of the furniture industry, interviews made to identify these problems, information obtained via these interviews, effects of the study results on the interior