Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde PD-l1 ekspresyonu ile sürücü mutasyonlar (ALK, ROSL, EGFR) ve histopatoloji arasındaki ilişkinin analizi
Association between PD-l1 expression with driver mutations (ALK, ROSL, EFFR) and Histopathology in non-small cell lung cancer
- Tez No: 567216
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM, PROF. DR. AYŞİM BÜGE ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde kanserli ölümlerin ve yeni kanser tanılarının ilk sırasındadır. KHDAK akciğer kanserinde en sık görülen tiptir. KHDAK tedavisinde geliştirilen yeni biyobelirteçler ile sürücü genleri, mutasyonları ve immün kontrol noktalarını hedef alan yeni nesil kanser tedavileri kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda KHDAK'ler de son yıllarda oldukça önem kazanan ALK, ROS1, EGFR sürücü mutasyonları ve PD-L1 ekspresyonu ile histopatolojik tanı, cinsiyet ve sigara kullanım durumu parametreleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bu amaçla KHDAK tanısı almış PD-L1 ekspresyon düzeyi incelenmiş en az bir sürücü mutasyon (ALK, ROS1, EGFR) analizi yapılan 501 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel ilişki analizleri yapılırken Ki-kare, Fisher kesin ki-kare ve Mann-Whitney U testi yöntemleri kullanılmıştır. PD-L1 ekspresyonu ile EGFR mutasyonu arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0.000). Sigara kullanımı ile sürücü mutasyonlar arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (Fisher Kesin Ki-kare sırası ile; p=0,002, p=0,043, p=0,000). Cinsiyet ile EGFR arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,001). Histopatolojik tanı ile ALK ve EGFR arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,007, p=0,001). EGFR negatif hastalarda PD-L1 pozitifliği görülme sıklığı daha fazla olarak saptanmıştır. Bu veri ışığında EGFR negatif olgularda immünoterapi şansının daha yüksek olabileceği ve bu olgular için PD-L1 değerlendirmesinin prediktif öneminin arttığı şeklinde yorumlanabilir. Sigara kullanmayanlarda sürücü mutasyonların görülme sıklığı, kullananlara oranla daha fazla olduğu görülmüştür. ALK ve EGFR pozitifliği görülme sıklığı adenokarsinomlarda, daha fazla olarak saptanmıştır. Kadın olgularda EGFR pozitif görülme sıklığı erkek olgulara oranla daha fazla saptanmıştır. Türk popülasyonunda KHDAK'de sürücü mutasyonların görülme sıklığı literatürdeki oranlar ile paralel olarak saptanmıştır. PD-L1 ile sigara, cinsiyet, histopatoloji, ALK ve ROS1 arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the first in the world of cancer deaths and new cancer diagnosis. NSCLC is the most common type of lung cancer. New biomarkers developed in the treatment of NSCLC and new generation cancer therapies started to be used to target driver genes, mutations and immune control points. In our study, the relationship between PD-L1 expression with driver mutations (ALK, ROS1, EGFR) and histopathological diagnosis, gender and smoking status parameters in NSCLC, have been statistically analyzed. For this purpose, 501 cases with at least one driver mutation (ALK, ROS1, EGFR) analyzed PD-L1 expression level diagnosed as NSCLC were analyzed retrospectively. Chi-square, Fisher's exact chi-square and Mann-Whitney U test were used for statistical relationship analysis. There was a significant relationship between PD-L1 expression and EGFR mutation (p=0.000). A significant relationship was found between smoking and driver mutations (Fisher exact Chi-square value respectively; p=0.002, p=0.043, p=0.000). There was a significant relationship between sex and EGFR (p=0.001). Histopathological diagnosis revealed a significant relationship between ALK and EGFR (p=0.007, p=0.001). The prevalence of PD-L1 positivity was higher in EGFR wild type patients. Considering this data, it can be interpreted that the chance of immunotherapy may be higher in EGFR wild type cases and the predictive importance of PD-L1 evaluation is increased for these cases. The incidence of driver mutations in non-smokers was found to be higher compared to the users. The incidence of ALK and EGFR positivity was higher in adenocarcinomas. The incidence of EGFR positive in female cases was higher than in male cases. The prevalence of driver mutations in NSCLC in the Turkish population was determined in parallel with the rates in the literatures. No significant relationship was found between PD-L1 and smoking, sex, histopathology, ALK and ROS1.