Akciğer kanserinde PD-L1 ekspresyon düzeyinin F18 FDG PET/BT parametreleri ile korelasyonu
Correlation of PD-L1 expression levels with F18 FDG PET/CT parameters in lung cancer
  1. Tez No: 1011434
  2. Yazar: SELİN YAŞAR BELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK), dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Bağışıklık kontrol noktası inhibitörüne dayalı tedaviler, hastalığın çeşitli evrelerinde KHDAK yönetiminde yerini almıştır; PD-L1 ekspresyonu hasta seçiminde altın standart biyobelirteç olarak kullanılmakla birlikte, invaziv immünohistokimyasal yöntemlerin tümörün zamansal ve uzamsal heterojenliğini yansıtma kapasitesi sınırlıdır. Bu çalışma, KHDAK hastalarında F18 FDG PET/BT'den elde edilen metabolik, hacimsel ve heterojenite parametreleri ile histopatolojik PD-L1 ekspresyonu arasındaki ilişkiyi kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Ocak 2017 ile Mart 2025 tarihleri arasında evreleme, metabolik karakterizasyon veya tanı amaçlı F18 FDG PET/BT taraması yapılan ve tümör dokusunda PD-L1 ekspresyonu saptanan toplam 199 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. PD-L1 TPS skorları, hem sürekli (%1-100) hem de kategorik (<%1/ ≥%1 ve %1-49/ %50-100) değişkenler olarak analiz edilmiştir. Primer tümöre yönelik metabolik tümör boyut, metabolik (SUVmax, SUVmean), hacimsel (MTV, TLG) ve heterojenite (CoV, SD, HI) parametreleri ile referans organ SUVmean değerleri analiz edildi. PD-L1 sürekli bir değişken olarak değerlendirildiğinde, metabolik tümör boyutu ile PD-L1 TPS yüzdesi arasında zayıf düzeyde negatif bir korelasyon saptanmış olup (r=-0,211; p=0,024), bu bulgu metabolik tümör boyutu arttıkça PD-L1 TPS skor yüzdesinin azalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. TPS <%1/ ≥%1 gruplarında primer tümör parametreleri anlamlı farklılık göstermemiş; ancak karaciğer ve dalak SUVmean değerleri negatif grupta daha yüksek bulunmuş ve dalak SUVmean, bağımsız bir prediktör olarak PD-L1 pozitifliği ile ilişkilendirilmiştir (OR=0,444; p=0,016). TPS %1-49/ %50-100 gruplarında ise tümör boyutu ve MTV, yüksek PD-L1 ekspresyonu ile ters yönde korelasyon göstermiştir (p<0,05). Heterojeniteyi yansıtan CoV değeri, yüksek PD-L1 ile pozitif yönde korelasyon göstermiştir (r=0,210; p=0,024). ROC analizlerinde CoV yüksek PD-L1 pozitifliğini öngörmede en yüksek performansı sergilemiş (AUC=0,621; %95 GA: 0,518-0,725; p= 0,025) ve Youden indeksi temel alınarak belirlenen cut-off ≥22 değerinde, duyarlılık %71,2, özgüllük %50 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, F18 FDG PET/BT parametreleri, KHDAK hastalarında PD-L1 ekspresyonunu doğrudan yansıtmasa da tümör mikroçevresinin ve sistemik immün-metabolik fenotipin non-invaziv değerlendirilmesinde tamamlayıcı biyobelirteçler olarak potansiyel bir rol oynayabilir. Bu bulgular, PET/BT parametrelerinin klinik, histopatolojik ve moleküler veriler ile birlikte değerlendirildiğinde immün-metabolik fenotipin anlaşılmasına katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is one of the leading causes of cancer-related mortality worldwide. Immune checkpoint inhibitor-based therapies have become a cornerstone in the management of NSCLC across various disease stages; PD-L1 expression serves as the gold standard biomarker for patient selection, yet invasive immunohistochemical methods have limited capacity to reflect the temporal and spatial heterogeneity of the tumor. This study aims to comprehensively investigate the relationship between metabolic, volumetric, and heterogeneity parameters derived from F18 FDG PET/CT and histopathological PD-L1 expression in patients with NSCLC. A total of 199 patients who underwent F18 FDG PET/CT for staging, metabolic characterization, or diagnostic purposes between January 2017 and March 2025, and whose PD-L1 expression was detected in tumor tissue, were retrospectively analyzed. PD-L1 TPS scores were evaluated both as continuous (1–100%) and categorical (<1%/≥1% and 1–49%/50–100%) variables. Metabolic tumor size, metabolic (SUVmax, SUVmean), volumetric (MTV, TLG), and heterogeneity (CoV, SD, HI) parameters of the primary tumor, as well as reference organ SUVmean values, were analyzed. When PD-L1 was assessed as a continuous variable, a weak negative correlation was identified between metabolic tumor size and PD-L1 TPS percentage (r=−0.211; p=0.024), indicating a tendency for PD-L1 TPS score to decrease as metabolic tumor size increases. Primary tumor parameters did not differ significantly between TPS <1%/≥1% groups; however, hepatic and spleen SUVmean values were higher in the PD-L1-negative group, and spleen SUVmean was independently associated with PD-L1 positivity as an independent predictor (OR=0.444; p=0.016). In the TPS 1–49%/50–100% groups, tumor size and MTV showed an negative correlation with high PD-L1 expression (p<0.05). The CoV value reflecting intratumoral heterogeneity demonstrated a positive correlation with high PD-L1 expression (r=0.210; p=0.024). In ROC analyses, CoV exhibited the highest performance in predicting high PD-L1 positivity (AUC=0.621; 95% CI: 0.518–0.725; p=0.025), with a cut-off value of ≥22 determined by the Youden index yielding a sensitivity of 71.2% and a specificity of 50%. In conclusion, although F18 FDG PET/CT parameters do not directly reflect PD-L1 expression in NSCLC patients, they may serve as complementary biomarkers for the non-invasive assessment of the tumor microenvironment and systemic immuno-metabolic phenotype. These findings suggest that PET/CT parameters, when evaluated in conjunction with clinical, histopathological, and molecular data, may contribute to a better understanding of the immuno-metabolic phenotype.