Şeyh Sadûk'un (381/991) Fezâilü'l-Eşhüri's-Selâse isimli eserindeki rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of narrations Shaykh al-Saduk's (381/991) work Fezâilu'l-Eşhuri's-Selâse
  1. Tez No: 567217
  2. Yazar: MENHAJUDİN JALALİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada İmamiye Şîasının temel hadis kaynaklarından kabul ettiği dört eserden ikincisinin müellifi olan Şeyh Sadûk'un hayatı ve Fezâilü'l-Eşhüri's-Selâse adlı eserinde ki rivayetler ele alınmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi değerlendirilmiş; birinci bölüm Şeyh Sadûk'un hayatı ve eserlerine ayrılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Şeyh Sadûk'un Fezâilü'l-Eşhüri's-Selâse isimli eserindeki rivayetlerin kaynakları tespit edilmiş ve sıhhat değerlendirmeleri yapılmıştır. Sadûk'un eserinde üç ayların faziletiyle ilgili toplam 130 rivayet bulunmaktadır. Eserde zikredilen hadislerin ravileri genelde Şiâ tarafından imam kabul edilen kişiler olmakla birlikte Hz. Aişe ve Ebû Hureyre gibi sahabelerin rivayetlerine de yer verilmiştir. Bu rivayetlerin altmışı sünni kaynaklarda geçmekle birlikte sünni düşünceye uymayan bir takım rivayetler de eserde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life of Sheikh Sadûk, who is the author of second book of the four books which are Imamiyya Shi'a accepted them by the basic hadith sources, and his work Fadâil al-Ashur al-Salâsa are examined. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction part, the subject, aim, importance and method of the research were evaluated. In the first chapter, information about the life and works of Sheikh Sadûk has given. In the second part of the study, the evaluation of the narrations of Sheikh Sadûk's Fadâil al-Ashur al-Salâsa has discussed. Sadûk's work has a total of 130 narrations about the virtues of the three months. Although 62 of these narrations are mentioned in Sunni sources, it has been observed that there are some narratives that do not conform to Sunni thought. The narrators of the work are generally accepted like imams by the Shi'a. But some Sahabis like Aisha and Abu Hurayra are also included.