Moda ürünlerinde envanter yönetimi ve talep tahmini: Ayakkabı sektöründe bir uygulama
Inventory management and demand forecast in fashion products: An application in the footwear sector
  1. Tez No: 567224
  2. Yazar: ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşletmeler etkin bir envanter yönetimi ile müşteri isteklerinin daha az maliyetlerle zamanında karşılanmasına katkı sağlar. Envanter yönetimi literatüründeki modellerin birçoğu, malların süre kısıtı olmadan stokta tutulabileceğinden hareketle geliştirilmiştir. Ancak sağlık, gıda ve moda gibi birçok sektörde karşılaştığımız kısıtlı raf ömrü olan malların envanter yönetimi, dayanıklı ürünlerin envanter yönetiminden farklıdır ve dikkate alınması gerekli mühim bir problemdir. Bu tezde moda ürünlerinin envanter yönetiminin genel yapısı ve fonksiyonları, bu problemlerin hangi açılardan klasik envanter yönetiminden farklılık gösterdiği ve talep tahmin yöntemleri incelenmiştir. Son olarak, bir moda ve mevsime dayalı ürün olduğu için raf ömrü kısıtlı olan ayakkabı üzerine çalışan bir işletmenin envanter yönetimi ve talep tahmin metodları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An effective inventory management allows companies to satisfy their customers demand on time with lower prices. Majority of the models in inventory management literature have been developed with the assumption that products can be stored without shelf life limitation. Nevertheless, the inventory management of many products such as those are used in health, food and fashion industries differ from the classical management since they have a limited shelf lifetime and this is a very important feature to be considered. The thesis examines the general structure and dynamics of the fashion products inventory management and demand forecasting. It also explores in which aspects it differs from inventory management. Finally, the inventory management and demand forecast of a shoes company is inspected since shoes are a fashion and seasonal product with limited shelf-life.