Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalarda (T2DM) iki farklı yapıda probiyotik uygulamasının ağız ve diş sağlığı üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluating the effects of two different probiotics use on oral health in type 2 diabetics (T2DM)
  1. Tez No: 567225
  2. Yazar: MURAT TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERDA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
DSÖ, hastalık yükü giderek artan kronik hastalıklarla mücadele programlarında ortak risk yaklaşımın benimsenmesini, ağız sağlığının iyileştirilmesi programlarının da kronik hastalıkların önlenmesi ve genel sağlığın iyileştirilmesi stratejilerine entegre edilmesini önermektedir. Bu çalışmada; ortak risk faktörleri ve ortak patogenezleri olan diyabet ve ağız hastalıkları, özellikle periodontal hastalıklar ele alınmış ve multifonksiyonel etki mekanizmalarıyla bu hastalıkların ikisine de etkili probiyotiklerin; ağız-diş sağlığının mikrobiyolojik, serolojik ve klinik göstergeleriyle diyabetin metabolik göstergeleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma; randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir prospektif müdahale çalışmasıdır. İki farklı probiyotik ve bir kontrol olmak üzere T2DM tanısı konmuş, 30-65 yaşında toplam 83 hasta 3 farklı müdahale grubunda yeralmıştır. 4 hafta boyunca probiyotik kullanımı öncesi ve sonrasında elde edilen DOS, plazma ve tükürük örneklerinde mikrobiyolojik kültür sonuçları, sitokin, fruktozamin ve CRP düzeyleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus and oral diseases especially periodontitis are the best examples of noncommunicable diseases, carrying common risk factors and pathogenesis. With their multifunctional roles and mechanism of action, probiotics are regarded as useful and promising in control and prevention of chronic diseases such as diabetes and oral diseases. In this study, we investigated the effects of probiotics on oral health serological indicators in GCF, oral microbiota and metabolic markers of the T2 diabetics. The trial was designed as a prospective randomized, double-blind, placebo- controlled interventional study with a significance level of 0,05. Samples were selected from type 2 diabetics aged 30-65 years. The totally 83 patients were assigned to two different probiotics and a placebo groups. At baseline and at the end of the 30 day-probiotic period, all microbiological, serological and biochemical measurements such as fructosamine and CRP, were tested. The study indicated that probiotics containing S.salivarius M18 strain were significantly effective at reducing colony counts of periodontal pathogens and candidas and improving glisemic control of T2DM but not significantly effective at lowering pro-inflammatory cytokines levels. The other probiotics of combined 5 different lactobacillus strains were found significantly efficient at decreasing fructosamine and CRP levels and also powerful at reducing microbiological colonies and pro-inflammatory cytokines in GCF but nonsignificantly. In placebo group there were significant reduction of pro-inflammatory cytokines of TNF-alpha and MMP-8 and also in all microbiological colony counts except S.mutans and lactobacilli. In conclusion, within the scope of this study, either probiotics could be used as adjunctive therapy in controlling and preventing oral disease and T2DM.