Kürek sporunda farklı interval yöntemlerin kürek performansına etkisi
The effect of different interval methods on rowing performance in rowing
- Tez No: 567223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GAZANFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kürek Sporunda Farklı İnterval Yöntemlerin Kürek Performansına Etkisi Amaç: Bu çalışma, 13-15 yaş grubu kürek sporcularında farklı interval yöntemlerin kürek performansına etkisi belirlemek amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Şişecam Çayırova Spor Kulübünde kürek çeken 10 erkek ve 10 kadın sporcu katılmıştır. İki grup olarak incelenip, bir grupta 5 erkek ve 5 kadın sporcu şeklinde oluşturulmuştur. Denek 1 grubundaki sporculara sezon içi kürek antrenman programlarına eklenmiş 8 haftalık, haftada 3 gün intensive interval çalışmaları uygulanmıştır. Denek 2 grubu ise sezon içi antrenman programlarına eklenmiş 8 haftalık haftada 3 gün ekstensive interval çalışmaları uygulanmıştır. Araştırmada kürekçilerin fiziksel özelliklerini belirlemek amacıyla boy ve vücut ağırlığı alınmıştır. Sporcuların performanslarını belirlemek amacıyla kürek ergometresinde 2000 metre ve 6000 metre dereceleri tespit edilmiştir. Elde edilen veriler grupların kendi aralarındaki Wilcoxon Testi ile Gruplar arası analiz ise Mann- Whitney U testi istatistiksel olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Interval Methods on Rowing Performance in Rowing Objective: The aim of this study was to determine the effect of different interval methods on rowing performance in rowing athletes aged 13-15 years. Methods: 10 male and 10 female athletes participated in the rowing in Şişecam Çayırova Sports Club. In a group, 5 men and 5 women athletes were formed. Subject 1 athletes were subjected to 8 weeks of intensive 3-week intensive interval training. Subjects 2 underwent extensive interval studies for 3 weeks per week for s8 weeks. Height and body weight were used to determine the physical characteristics of the rowers. In order to determine the performances of the athletes, 2000 meters and 6000 meters degrees were determined on the rowing ergometer. The obtained data were statistically calculated by Wilcoxon Test and Mann-Whitney U test between the groups.