Amerika Birleşik Devletlerindeki Türk göçmenler için mekân ve yerin anlamları: New Jersey örneği
Meanings of space and place for Turkish immigrants in The United States: The New Jersey case
- Tez No: 567238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKLEM TEKDEMİR YURTDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletindeki Paterson bölgesinde yaşayan Türkiye'li göçmenlerin, yerle kurdukları ilişkiyi, yere bağlılık ve Kimlik Süreç Teorisi çerçevesinden ele almaktır. Kimlik süreç teorisine göre göç gibi büyük değişimler kimliği tehdit etmektedir.Kişiler mlik süreçlerindeki bu tehditle başetmek için çeşitli stratejilere başvurur. Türkiyeli göçmenler için Türkiye'den Amerika Birleşik Devletlerine göç etmiş olmak büyük bir değişim olduğu için kimliği tehdit edebileceği düşünülmüştür. ABD New Jersey eyaletindeki Paterson bölgesi Türk kahvehaneleri, kasapları, restoranları, camileri, berberleri ve burada yoğunlaşan Türk nüfus sebebiyle Küçük İstanbul olarak anılmaktadır. Türkiye'ye benzer bir yerde yaşamanın kimlik süreçleri üzerinde destekleyen bir etkisi olabileceği düşünülmüştür. Çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'de doğup Amerika Birleşik Devletlerine göç etmiş 30-70 yaşları arasından 4 kadın ve 4 erkek 8 kişi oluşturmaktadır. Her bir katılımcıyla birebir olmak üzere yüzyüze yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Konuşmalar ses kayıt cihazıyla kaydedilmiş ve yazıya dökülmüştür. Görüşme metinleri Braun ve Clarke'ın (2006) tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Konuşma metinlerinden ortaya çıkan temalar, Breakwell'in (1986) Kimlik Süreç Teorisi'nin ilkeleri olan; süreklilik, özyeterlilik, özsaygı,ayırt edicilik ve Kimlik Süreç Teorisine Vignoles ve arkadaşlarının katkısı olan ait olma ilkeleriyle ilişkili olarak ele alınmıştır. Analiz sonucunda kimlik tehdidi ve kimlik koruma temaları olarak iki ana başlık ortaya çıkmıştır. Kimliği tehdit eden temalar; maddi zorluklar, kültürü kaybetme korkusu, dil bariyeri, fiziksel uzaklık, dönüşün belirsizliği olarak seçilmiştir. Kimliği koruma temaları ise; aşinalık, ayrımcılığa karşı güvende hissetme, Türklerle bir arada olmak, hayatın kolaylaşması, dinsel kimlik pratiklerini sürdürebilme, Türk yemeğine ulaşabilme ve uzakları yakın eden teknoloji olarak tespit edilmiştir. Bu temaların, Paterson'daki Türk göçmenler için kimliğin öz-yeterlilik, öz saygı, aidiyet, süreklilik ve ayırt edicilik ilkelerini desteklemeye hizmet ettiği bulunmuştur. Ayrıca, bu bölgeye atfedilen özelliklerin, ev sahibi kültüre entegrasyon sürecinde olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between place and identity; it is concerned with the process of attachment to place and how this process is linked to identity. The context is provided by the Turkish immigrants in Paterson, New Jersey. A total of eight Turkish immigrants between the age of 30-70 were interviewed using a semi-structured interview schedule. Transcripts were subjected to qualitative thematic analysis as described by Braun and Clarke (2006). Participants' quotations were used within the framework of Breakwell's (1986) Identity Process Theory to investigate the degree to which the participants' identity processes were affected by the changes in the spatial environment. Identity Process Theory aims to understand whether the spatial change threaten or enhance the five principles of identity: self esteem, distinctiveness of the self, self efficacy, continuity of the self which described by Breakwell (1986) and additionaly belonging principle which contributed to the theory by Vignoles and friends. As a result of the analysis, two main headings have emerged as identity threat and identity protection themes. Identity-threatening themes were; financial difficulties, fear of losing the culture, physical distance, uncertainty of homecoming and language barrier. It has been concluded that these themes especially threaten the principles of self-efficacy and continuity of identity. Identity protection themes were; familiarity, feeling secure against discrimination, being together with the Turks, making life easier,accessing Turkish food, maintaining religious practices, and technology as shortening the distance. It has been found that these themes serve to support self-efficacy, self-esteem, belonging, continuity and distinctiveness of identity for Turkish migrants in Paterson . In addition, it has been concluded that the attributions to this region has a negative impact on the process of integration to the host's cultures.