Türkçe öğretmeni adaylarının dil bilgisi öz-yeterlik algıları üzerine bir ölçek geliştirme çalışması
A scale-development study on prospective Turkish teacher's grammar and self-efficacy percepti̇on
  1. Tez No: 567267
  2. Yazar: SAFİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının dil bilgisine dair öz-yeterlik algılarını ölçecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Araştırma ölçek geliştirmeye dayalı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümündeki son sınıf öğrencilerinden toplam 321 kişi oluşturmaktadır. Madde oluşum aşamasında odak grup görüşmesi yapılmış ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Oluşturulan taslak ölçek formu pilot uygulama için 120 kişiye uygulanmış yapılan analizler sonucunda oluşturulan ölçek formu asıl uygulama için 332 kişiye uygulanmıştır. Ölçek formunun geçerliği için uzman görüşüne başvurulmuş ve açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenirliği ölçmek için Cronbach-alfa iç tutarlık katsayısı hesaplanmıştır. Sonuç olarak dört boyutlu 23 maddelik bir ölçek formu elde edilmiştir. Ölçek formunun genel Cronbach-alfa iç tutarlık katsayısı .91 olarak hesaplanmış ve ölçek toplam varyansın %60,21'ini açıklamaktadır. Çalışma sonucunda yeterli düzeyde geçerli ve güvenilir bir“Dil Bilgisi Öz-Yeterlik algısı ölçeği”elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop a viable and reliable method to measure the grammar self-efficacy perception of the Turkish language teacher candidates. The study is based on scale development. The sample set consists of 321 senior students from the Turkish and Social Sciences Education departments of Gaziantep University, Mersin University, Hatay Mustafa Kemal University and Necmettin Erbakan University. During the survey construction period, focus groups are created and opinions of domain experts are collected. The drafted measurement form is applied to 120 people in a pilot study; following the analysis of the results from the pilot study, the final measurement form is applied to 332 people for the main study. Experts are consulted regarding the validity of the measurement form and an annotated factor analysis is performed. To measure the reliability, Cronbach's alpha internal consistency is calculated. As a result, a tetra-dimensional measurement form with 23 points is created. Cronbach's alpha internal consistency estimate is found as .91 and the measurement explains the 60.21% of the total deviation. The outcome of the study is a viable and sufficiently reliable“Grammar self-efficacy perception measure”.