İnterstisyel akciğer hastalıklarının tanısında ultrason ve ultrasonografinin yeri
The role of ultrasound and ultrasound elastography in the diagnosis of interstitial lung diseases
  1. Tez No: 567272
  2. Yazar: ZARIFA ABDULLLAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: İnterstisyel akciğer hastalıkları (İAH) farklı klinik seyir, prognoz gösteren, solunum yetmezliğine yol açan bir hastalık grubudur. Bu nedenle erken tanı büyük önem taşır. Günümüzde yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) İAH tanı ve takibinde altın standarttır ancak yüksek maliyet ve radyasyon maruziyeti gibi dezavantajları vardır. Amaç: Bu çalışmada, İAH tanısında ve ağırlığının belirlenmesinde anamnez, fizik muayene ve PA AC grafisi ile birlikte noninvaziv, kolay ulaşılabilir, radyasyon maruziyeti riski taşımayan toraks ultrasonunu ve ultrason elastografi tanı yöntemlerinin YÇBT yerine kullanılıp kullanılamayacağını araştırmakamaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel kohort çalışması. Eylül 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ndeizlenen erişkin hastalardan interstisyel akciğer hastalığı şüphesiyle araştırılanlar“İAH grubu”; her hangi bir İAH dışı nedenle takip edilenler“kontrol grubu”olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar akciğer ultrasonu ve ultrason elastografi ile incelendi. Ultrason ile tespit edilen B çizgileri, elastogram renk dağılımları ve strain ratio değerleri, solunum fonksiyon testi, 6 dakika yürüme testi, fizik muayene, akciğer grafisi ve bilgisayarlı tomografibulguları ile karşılaştırıldı. İstatiksel analizler IBM SPSS versiyon 23 kullanılarak yapıldı. Bulgular:Yaş ortalamaları 62±13 yıl olan, 55 hasta“İAH grubu”ve 19 hasta“kontrol grubu”olarak çalışmaya alındı. İAH grubunda B çizgileri (%76), kontrol grubunda AB çizgileri (%63) üstünlük oluşturuyordu vearalarındaki fark anlamlı bulundu (sırasıyla, p=0,001; p=0,001). B çizgi sayısı ile bal peteği (p=0,001; 95 r=0,580), traksiyon bronşektazisi (p=0,001; r=0,573), septal kalınlaşma (p=0,001; r=0,569), Warrick skoru (p=0,001; r=0,550) arasında pozitif korelasyon ve istatiksel anlamlı ilişki tespit edildi. İAH ve kontrol grubunun strain ratio değerleri arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmadı (p=0,692). Elastogram renk dağılımında İAH grubunda mavi renk (%74; p=0,001), kontrol grubunda mavi yeşil renk eşit derecedeydi (%68; p=0,001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Interstitial lung disease (ILD) is a group of disease with different clinical course and prognosis that may progress to respiratory failure. Therefore, early diagnosis is important. Nowadays, high resolution computed tomography (HRCT) is the gold standard test in the diagnosis and follow-up of ILDs, but has some disadvantages such as high cost and radiation exposure. Aim: In this study, it was aimed to investigate whether lung ultrasound and ultrasound elastography can be used instead of HRCT in conjunction with anamnesis, physical examination and chest X-ray for the diagnosis and staging of ILDs. Materials and method: A prospective, observational cohort study.It was performed between September 2018 and April 2019 in Gazi University Faculty of Medicine Pulmonary Diseases Department. Patients > 18 years old were included in the study. The ones who were being investigated for suspected interstitial lung disease were classified as ''ILD'' group and the ones who were being followed up for any other non-ILD disease were classified as ''control'' group. All patients were examined by lung ultrasound and ultrasound elastography. Ultrasnographic findings such as the presence and number of B lines, elastogram color distribution and strain ratio values were compared with pulmonary function and 6 minute walking test results; besides physical examination, chest x-ray and computer tomography findings.Statistical analysis was performed using IBM SPSS version 23 Results: 55 patients in ILD group and 19 patients in control group with a mean age of 62 ± 13 years were included in the study. B lines (76%) were dominated in the 97 ILD group and AB lines (63%) were superior in the control group and the difference between them was significant (p = 0.001; p = 0.001, respectively).There was a positive correlation and a statistically significant relationship between the number of B lines in ultrasonography and honeycombing pattern (p = 0.001; r = 0.580), traction bronchiectasis (p = 0.001; r = 0.573), septal thickening (p = 0.001; r = 0.569) and Warrick score (p = 0.001; r = 0.550) of HRCT. No statistically significant correlation was found between the strain ratio values of ILD and control group in ultrasoundelastography (p = 0.692). In ultrasound elastography color distribution,the blue color (indicating hard tissue) was dominant in the ILD group (74%; p = 0.001);the blue and green color (indicating soft tissue) were equal in the control group (68%; p = 0.001).