İnterstisyel akciğer hastalıklarının ayırıcı tanısında YKL-40 ve KL-6'nın yeri
YKL-40 and KL-6 in the differential diagnosis of interstitial lung disease
  1. Tez No: 634099
  2. Yazar: ALPER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnterstisyel akciğer hastalıkları(İAH) akciğeri diffüz olarak etkileyen, parankimde inflamasyon ve fibrozise neden olabilen bir grup hastalıktır. İAH'larının tanısında ve takibinde; invaziv olmayan, ucuz ve kolay yapılabilen tetkik arayışında biyobelirteçler yıllardır çalışılmaktadır. KL-6 akciğerde tip 2 pnömositler tarafından üretilen bir proteindir. YKL-40 ise kitinaz benzeri proteinler ailesinde bulunan, kronik inflamasyonun olduğu birçok hastalıkta yükselen bir belirteçtir. İAH'ları da inflamasyon ile seyreden akciğer hastalığı olduğundan YKL-40'ın bu hastalıklarda da yükselebileceğini düşündük. YKL-40 ile, yıllardır İAH'ında kullanılan bir belirteç olan KL-6 ile karşılaştırdık. Çalışmamıza Nisan 2019- Şubat 2020 tarihleri arasında kliniğimize başvuran İPF, Sarkoidoz, hipersensivite pnömonisi (HSP) ve kollajen doku hastalığı ilişkili interstisyel akciğer hastalığı (KDH-İAH) tanılı hastalar ile akciğer hastalığı olmayan bireyler dahil edildi. Hastalardan kan alınarak KL-6 ve YKL-40 ölçümleri ELİSA yöntemi ile çalışılıp kaydedildi. İstatistiksel analizler SPSS ile yapıldı. Tüm hasta gruplarının medyan KL-6 ve YKL-40 değerleri, kontrol grubundan yüksek saptandı. Sadece İPF ile kontrol grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
Interstitial lung diseases (ILD) are a group of diffuse the lung diseases that cause inflammation and fibrosis of the lung parenchyma. There is an ongoing search for specific biomarkers of ILD that would provide early detection of the disease, differentiate between specific etiologies and guide follow up that is affordable and available. KL-6 is a protein produced by type 2 pneumocytes in the lung. On the other hand, YKL-40 is a promising marker in many diseases with chronic inflammation in the family of chitinase-like proteins. As ILD pathogenesis is largely a chronic inflammatory process, we hypothetized that YKL-40 could be increased in these diseases. We also compared YKL-40 with KL-6, a marker used in ILD for years. Patients diagnosed with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF), sarcoidosis, hypersensitivity pneumonitis and connective tissue disease-ILD who were admitted to our clinic between April 2019 and February 2020 were included in our study. Blood samples were collected from patients and an age and sex matched control group without lung disease and analyzed for KL-6 and YKL-40 with ELISA method. Demographic parameters, clinical features, blood chemistry and lung function data were recorded. Median KL-6 and YKL-40 values of all study groups were higher than the control group, however only the difference between IPF and control group was statistically significant.