Türk kamu yönetiminde kariyer uzmanlık ve sorunlar üzerine bir alan araştırması
Career expertise in Turkish public administration and a field study on it's problems
  1. Tez No: 567279
  2. Yazar: FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kamu hizmetlerinin ekonomik, etkin ve etkili bir şekilde yerine getirilmesi rasyonel ve liyakate dayalı bir personel rejimi gerektirir. Bu amaçlara yönelik kabul edilen 1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu zaman içerisinde yapılan çeşitli değişikliklerle günün ihtiyaçlarına uyarlanmaya çalışılmıştır. Bu zorlu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarının asli faaliyetlerini yürütecek ve kurumunun hafızasını devam ettirecek bir kadro oluşturulması amacıyla diğer memurlardan farklı bir unvan ve pozisyon ortaya çıkmıştır. Bu tezde, Türk kamu personel rejiminin önemli bir taşı olan kariyer uzmanlık mesleğinin oluşumu, gelişimi, yaygınlaşması, bugünkü durumu ve sorunları üzerine bir analiz yapılmıştır. Devlet teşkilatında yer alan bazı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kariyer uzmanlık mesleği mensupları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerin analizi ile elde edilen bulgular doğrultusunda kariyer uzmanlık mesleğinin günümüzdeki sorunları üzerine bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu doğrultuda devlet otoritesi tarafından yöneticilere ve kariyer uzmanlara yönelik bazı düzenlemeler yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The economic, efficient and effective delivery of public services requires a rational and merit-based personnel regime. The Law on Civil Servants dated 1965 and numbered 657, adopted for these purposes, has been tried to be adapted to the needs of the day with various changes made over time. During this challenging process, a different title and position emerged from the other civil servants with the creation of a staff that will carry out the essential activities of public institutions and organizations and maintain the memory of the institution. In this thesis, an analysis has been made on the formation, development, dissemination, current situation and problems of career profession which is an important cornerstone of Turkish public personnel regime. Face-to-face interviews were conducted with career experts working in some public institutions and organizations in the state organization. In the light of the findings of the interviews, some suggestions were made on the current problems of career expertise. In this direction, it has emerged that some arrangements should be made by the state authority for administrators and career experts.