Türk kamu personel yönetiminde liyakat (yeterlik) ve kariyer (yükselme) sistemi
Merits and career systems of the administration of Turkish public officiers
- Tez No: 173283
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın konusu,“Türk Kamu Personel Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi”dir. Çalışmada sınırlı olarak kamu personel yönetimi, ayrıntılı olarak kamu personel yönetiminde liyakat ve kariyer sistemi incelenmiştir. Liyakat ve kariyer sisteminin gelişimi incelenirken Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa' daki gelişim araştırıldıktan sonra, Türkiye'deki gelişim incelenerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Liyakat ve kariyer sisteminin Türkiye'deki gelişimi incelenirken, konu ile ilgili yasal düzenlemelere geniş ölçüde yer verilmiştir. Liyakat ve kariyer sisteminin personel yönetimi açısından önemine değinilerek, Türkiye'de sistemin sağlam temeller üzerine yerleşememesinin nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada, kuramsal çerçeveyi oluşturmak amacıyla kaynak taraması yapılarak, konu ile ilgili kitaplar ve makaleler kullanılmış, yasal düzenlemelere yönelik veriler incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The plot of this work is“Merits and Career Systems of The Administration of Turkish Public Officers”. Throughout the context, Public Officers' Administration is limitedly observed. The emphasis is on merits and career systems. By taking a look on the development of merits and career systems, the development in United States of America, Great Britain and France is observed and so the development in Turkey is executed comperatively. Observing the merits and career systems in Turkey, a broad spectrum is projected for legal procedures. Refering to the importance of merits and career systems for Recourse Management, the reasons why the system could not saturate on steady grounds are pointed out. Throughout the work, in order to form the theoritical frame, subject recourse scan has been done, book and articles about the subject has been utilisied, the data on legal procedures has been observed and interpreted.