Bazı rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodik çözümleri
Periodic solutions of some rational difference equation systems
  1. Tez No: 567323
  2. Yazar: MÜJGAN KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, bazı lineer olmayan rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodik çözümleri ince-lenmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, literatürdeki bazı rasyonel fark denklemleriyle ilgili çalışmalar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, ikinci mertebeden bazı rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodikliği incelenmiştir. Son bölümde ise, bazı özel rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodik çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca tezde, teorik sonuçlarımızı desteklemek için bazı sayısal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the periodic solutions of some nonlinear rational difference equation systems are investigated. This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some basic definitions and theorems necessary for the thesis are given. In the second chapter, the studies about some rational difference equations in the literature are presented. In the third chapter, the periodicity of some second order rational difference equation systems are investigated. In the last chapter, the periodic solutions of some special rational difference equation systems are obtained. Furthermore, in the thesis, some numerical examples are given to support our theoretical results.